Lajme

OKB: Mbi 100 vrasje në kampin Al-Hol të Sirisë që nga janari 2021


Më shumë se 100 njerëz, përfshirë shumë gra, janë vrarë në një kamp sirian në vetëm 18 muaj, tha Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) të martën, duke kërkuar nga vendet të riatdhesojnë qytetarët e tyre.

Kampi Al-Hol është gjithnjë e më i pasigurt dhe fëmijët e burgosur po dënohen me një jetë pa të ardhme, tha Imran Riza, koordinatori rezident i OKB-së në Siri.

Al-Hol, në verilindjen e kontrolluar nga kurdët, ishte menduar si një objekt paraburgimi i përkohshëm.

Megjithatë, ende mban rreth 56 mijë njerëz, kryesisht sirianë dhe irakenë, disa prej të cilëve mbajnë lidhje me ISIS-in, i cili pushtoi zona të Irakut dhe Sirisë në vitin 2014.

Pjesa tjetër janë shtetas të vendeve të tjera, duke përfshirë fëmijë dhe të afërm të tjerë të luftëtarëve të ISIS.

Rreth 94 për qind e të arrestuarve janë gra dhe fëmijë, u tha gazetarëve në Gjenevë Riza, i cili e ka vizituar Al-Hol disa herë.

“Është një vend shumë i ashpër dhe është bërë një vend gjithnjë e më i pasigurt”, citoi agjencia e lajmeve “AFP” të thoshte Riza.

Ka pasur “rreth 106 vrasje që nga janari i vitit të kaluar në kamp” dhe “shumë” nga viktimat ishin gra, shtoi ai.

“Ka një masë të madhe të dhunës me bazë gjinore. Ka shumë zona të ndaluara”.

Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut me bazë në Mbretërinë e Bashkuar tha se dhuna po rritej në kamp, ​​me një tjetër vrasje të martën, e shtata që nga 11 qershori.

Nga 24 personat e vrarë brenda kampit këtë vit, 16 ishin gra, shtoi Observatori.

Riza tha se kishte rreth 27 mijë të burgosur irakianë, 18-19 mijë sirianë dhe rreth 12 mijë qytetarë të vendeve të treta.

Ndërsa ka pasur disa riatdhesime në Irak, shumë vende të tjera që “duhet të pranojnë njerëzit e tyre mbrapsht” po refuzonin ta bënin këtë.

“Shumica e popullsisë atje janë fëmijë. Ata janë të pafajshëm. Nëse i lë në një vend si Al-Hol, në thelb po i dënon ata të mos kenë të ardhme”.

Riza tha se kur djemtë mbushin 12, 13 dhe 14 vjeç, ata hiqen nga familjet e tyre dhe vendosen në një qendër tjetër, ku e ardhmja e tyre është ajo e radikalizimit dhe bashkimit me milicinë.

“E vetmja zgjidhje është zbrazja e kampit”.

Marrë nga Aawsat, përshtatur për Albanian Post

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore