Lajme

OECD thotë se tregjet gabojnë për uljen e normave të interesit


Organizata për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik (OECD) ka paralajmëruar se inflacioni mund t’i detyrojë bankat qendrore në Evropën Perëndimore të mbajnë normat e interesit më të larta vitin e ardhshëm sesa presin tregjet financiare, pavarësisht nga disa normave më të dobëta të rritjes globale që nga kriza financiare.

Në perspektivën e saj të fundit ekonomike, organizata me bazë në Paris tha se priste që Banka Qendrore Evropiane dhe Banka e Anglisë të mbanin normat bazë në majat e tyre aktuale deri në vitin 2025 – shumë më gjatë se sa presin tregjet – për shkak të presioneve të vazhdueshme inflacioniste.

Kjo është në kontrast me Rezervën Federale të SHBA-ve, e cila pret të fillojë të ulë normat në gjysmën e dytë të vitit të ardhshëm.

OECD tha gjithashtu se rritja në ekonominë botërore do të dobësohej në 2.7 për qind vitin e ardhshëm – norma më e ngadaltë që nga kriza financiare, përveç vitit të parë të pandemisë së koronavirusit.

Perspektiva pasqyron kushte më të shtrënguara financiare, pasi bankat qendrore kërkojnë të ulin inflacionin, si dhe rritjen më të ngadaltë të tregtisë dhe rënien e besimit të biznesit dhe konsumatorëve, tha organizata.

OECD parashikon që rritja globale do të rritet deri në 3 për qind në 2025, pasi çmimet rriten ngadalë dhe të ardhurat reale rriten.

Ajo pret që SHBA të rritet 1.5 për qind vitin e ardhshëm dhe 1.7 për qind në 2025 – shumë më shpejt se ekonomitë e mëdha të Evropës.

Organizata gjithashtu parashikon që ekonomia e Mbretërisë së Bashkuar do të zgjerohet me 0.7 për qind vitin e ardhshëm dhe 1.2 për qind në vitin 2025, me Italinë që regjistron norma të ngjashme. Gjermania parashikohet të performojë pak më keq, me 0.6 për qind rritje në vitin 2024 dhe 1.2 për qind vitin e ardhshëm.

Kryeekonomistja e OECD-së, Clare Lombardelli tha se ndërsa organizata priste një “ulje të butë”, ishte shumë herët për të ulur kostot e huamarrjes.

“Politika monetare do të duhet të mbetet kufizuese për një periudhë kohore – ne jemi ende të shqetësuar për këmbënguljen e inflacionit”, tha ajo për Financial Times.

“Do t’ju duhet normat reale për të qenë të larta”.

OECD parashikoi se inflacioni mesatar në ekonomitë e G20 do të zbutet vetëm gradualisht, duke rënë në 5.8 për qind në 2024 dhe 3.8 për qind në 2025, krahasuar me 6.2 për qind në 2023.

Politikbërësit e lartë në SHBA dhe Evropë kanë argumentuar se biseda për ulje të normave është e parakohshme, por tregjet kanë qenë të vështira për t’u bindur, pasi rritja ngadalësohet dhe normat totale të inflacionit tërhiqen. Investitorët tani janë duke vendosur çmime në uljen e normave të Fed në maj të vitit 2024 dhe ulje të kostove të huamarrjes në eurozonë në prill.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore