Lajme

OBSH për COVID-19 në Evropë: Deri në mars, vdekjet do të kalojnë shifrën 2 milionë


Vdekjet totale në të gjithë Evropën nga COVID-19 ka të ngjarë të kalojnë 2 milionë deri në mars të vitit të ardhshëm. Ka qenë ky përfundimi paraprak i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), duke shtuar se pandemia ishte bërë shkaku numër një i vdekjeve në rajon.

“Deri më 1 mars 2022, sipas tendencave aktuale, numri kumulativ i vdekjeve në rajon do të kalojë 2.2 milionë”.

Vdekjet e raportuara janë rritur në afro 4 mijë e 200 në ditë, dyfishi i numrit të regjistruar në shtator. Ndërsa vdekjet e raportuara në rajon, ku përfshihet edhe Mbretëria e Bashkuar, tashmë i kanë tejkaluar 1.5 milionë.

Duke e përshkruar situatën si “shumë serioze”, OBSH-ja tha se priste “stres të lartë ose ekstrem” në shtretërit e spitaleve në 25 nga 53 vendet e rajonit, me njësitë e kujdesit intensiv në 49 vende që do të përballen me tendosje të ngjashme.

Procesi i vaksinimit në Austri

Ndërsa Evropa kthehet në epiqendrën e pandemisë, me kontrolle më të forta kryesisht mbi debatin e të pavaksinuarve dhe të ndezur në disa vende për bërjen e vaksinimit të detyrueshëm, Austria këtë javë u bë vendi i parë i Evropës Perëndimore që rihyri në izolim që nga fillimi i vaksinimit në fillim të këtij viti.

Rritja e rasteve po nxitej nga varianti Delta shumë i transmetueshëm, i cili është mbizotërues në të gjithë rajonin.

Me gjithnjë e më shumë njerëz që mblidhen në ambiente të mbyllura në motin më të ftohtë të vjeshtës së vonë, një numër i madh ende i të pavaksinuarve dhe efikasiteti i vaksinës kundër formave të rënda të sëmundjes po zbehet, “shumë njerëz mbeten të prekshëm ndaj virusit”.

Hans Kluge, drejtori rajonal i OBSH-së për Evropën, tha se ishte thelbësore që vendet të përshtatnin një qasje “vaksina plus”.

“Kjo do të thotë marrjen e dozave standarde të vaksinës dhe marrjen e një përforcuesi nëse ofrohet”, tha ai, “por gjithashtu përfshirjen e masave parandaluese në rutinën tonë normale”.

Drejtori i Organizatës Botërore të Shëndetësisë për Evropën, Hans Kluge

Në kombinim me vaksinat, tha Kluge, mbajtja e një maske, larja e duarve, ajrimi i hapësirave të brendshme, mbajtja e distancës fizike dhe teshtitja në bërryl janë “mënyra të thjeshta dhe efektive për të fituar kontrollin mbi virusin”.

Nga ana tjetër, OBSH-ja tha se më shumë se 1 miliard doza vaksinash ishin administruar në rajonin evropian dhe 53.5% e njerëzve kishin përfunduar programin e tyre të vaksinimit, por shtoi se shifra “fsheh dallime të mëdha midis vendeve”, me disa popullata më pak se 10% të vaksinuara dhe të tjera më shumë se 80%.

Vaksinat ishin “një mjet jetik për të parandaluar sëmundje të rënda dhe vdekje” dhe “kishin shpëtuar qindra mijëra jetë”, tha ai.

Një person kalon pranë Murit Përkujtimor Kombëtar COVID-19 në bregun jugor të lumit Thames, në Londër, të martën 23 nëntor 2021.

Por, me provat në rritje se mbrojtja e vaksinave kundër infeksionit dhe sëmundjeve të lehta ra me kalimin e kohës, ai kërkoi që doza përforcuese “duhet të jepen për të mbrojtur më të rrezikuarit, duke përfshirë të dëmtuarit nga imuniteti, si prioritet”, si dhe për personat mbi 60 vjeç dhe punonjësit e kujdesit shëndetësor si masë paraprake.

Të dhënat treguan se vetëm 48% e njerëzve në të gjithë rajonin mbajnë një maskë kur largohen nga shtëpia.

Mjeku tha se përdorimi i maskave 95% mund të parandalojë më shumë se 160 mijë vdekje që, përndryshe, mund të ndodhin para 1 marsit.

“Sot, situata e COVID-19 në Evropë dhe Azinë Qendrore është shumë serioze”, theksoi Kluge. “Ne përballemi me një dimër sfidues përpara, por të gjithë ne – qeveritë, autoritetet shëndetësore, individët – mund të ndërmarrim veprime vendimtare për të stabilizuar pandeminë”, përmbylli ai deklaratën.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore