Lajme

OBSH: Omicron përhapet në 57 vende, por është shumë herët për të thënë nëse varianti është më infektiv


Një punonjës shëndetësor administron një vaksinë Covid-19 në Cape Town në Afrikën e Jugut. Vendi ka raportuar një rritje të rasteve të Omicron javën e kaluar.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Omicron – varianti i ri i COVID-it, tani është raportuar në 57 vende dhe vazhdon të përhapet me shpejtësi në Afrikën e Jugut.

Por raporti i fundit epidemiologjik nga OBSH, thotë se duke qenë se varianti Delta mbetet dominant, veçanërisht në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, është ende herët për të nxjerrë ndonjë përfundim në lidhje me ndikimin global të Omicron-it.

Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve ka parashikuar që Omicron, brenda disa muajve mund të bëhet varianti më dominues në Evropë.

Megjithatë, tani për tani, varianti Delta vazhdon të dominojë rastet dhe nevojiten më shumë të dhëna për të përcaktuar infektivitetin dhe ashpërsinë e Omicron-it.

“Ndërsa duket se ka prova se varianti Omicron mund të ketë një avantazh në rritje ndaj varianteve të tjera qarkulluese, nuk dihet nëse kjo do të përkthehet në rritje të transmetueshmërisë”, thuhet në raportin e OBSH-së.

Nga 899 mijë e 935 mostra të testit Covid-19 të renditura dhe të ngarkuara në bazën globale të të dhënave Covid, në 60 ditët e fundit, 897 mijë e 886 (99,8%) u konfirmuan se ishin Delta, ndërsa 713 (0,1%) ishin Omicron.

Afrika e Jugut raportoi 62 mijë e 21 raste të variantit midis 29 nëntorit dhe 5 dhjetorit – një rritje prej 111% nga një javë më parë.

Vendi pati gjithashtu një rritje prej 82% në pranimet në spital për shkak të COVID-19 gjatë javës deri më 4 dhjetor – 912 pranime krahasuar me 502 një javë më parë. Por ende nuk dihet se sa prej këtyre rasteve janë për shkak të Omicron-it.

Omicron duket se po përhapet me shpejtësi në Afrikën e Jugut, pavarësisht shkallëve të larta të infeksionit të kaluar me COVID. Vlerësimet sugjerojnë se midis 60% dhe 80% e popullsisë kanë qenë të infektuar më parë. Shkalla e vaksinimit është e ulët, rreth 35%.

Të dhënat janë ende shumë të kufizuara për të ditur me siguri nëse Omicron ndryshon ashpërsinë e sëmundjes. Që nga 6 dhjetori, të 212 rastet e konfirmuara të Omicron-it në 18 vende të Bashkimit Evropian u klasifikuan si asimptomatike ose të lehta.

Por OBSH thotë se “edhe nëse ashpërsia është e barabartë ose potencialisht edhe më e ulët se për variantin Delta, pritet që shtrimet në spital të rriten nëse më shumë njerëz infektohen”.

“Nevojitet informacion i mëtejshëm për të kuptuar plotësisht pamjen klinike të të infektuarve me variantin Omicron”, thuhet në raport.

Të dhënat paraprake sugjerojnë se mutacionet në variantin Omicron mund të zvogëlojnë aftësinë e imunitetit natyror për të mbrojtur kundër riinfeksionit pas infektimit me virusin.

Omicron mbart mutacione të cilat mund të zvogëlojnë aftësinë e antitrupave që vijnë nga imuniteti natyror për t’u mbrojtur kundër virusit, por nevojiten studime të mëtejshme për të konfirmuar aftësinë e tij, për të riinfektuar rastet e konfirmuara më parë ose njerëzit e vaksinuar.

Raporti përfundoi se shumë pyetje në lidhje me variantin Omicron mbeten pa përgjigje, por më shumë informacion do të dalin në javët në vijim.

Kompania farmaceutike Pfizer këtë javë raportoi rezultate nga studimet paraprake që sugjeruan se dy doza të vaksinës së saj Covid-19, kanë një aftësi të reduktuar ndjeshëm për të neutralizuar variantin Omicron dhe se mund të nevojiten tre doza.

Një studim i vogël nga Afrika e Jugut , i cili ende nuk është rishikuar nga kolegët, sugjeroi gjithashtu se neutralizimi i antitrupave është reduktuar rreth 40 herë kundër Omicron-it në krahasim me virusin origjinal.

Deborah Cromer, një studiuese e lartë në Institutin Kirby të Universitetit të NSW, është shprehur se “një sërë të dhënash paraprake janë shfaqur që tregojnë rënien e imunitetit kundër variantit Omicron”.

Ajo tha se këto të dhëna kanë ardhur nga studimet që shikonin gjakun e njerëzve që janë shëruar nga Covid-19 dhe/ose janë vaksinuar kundër sëmundjes.

“Të gjitha studimet tregojnë më pak imunitet ndaj Omicron-it sesa ndaj llojit origjinal të virusit, megjithatë rëniet e raportuara ndryshojnë shumë”, tha ajo.

“Vlerësimet që kemi parë deri më sot për imunitetin e njerëzve ndaj Omicron-it, variojnë nga gjysma në një të dyzetën e imunitetit të pranishëm ndaj llojit origjinal”.

“Pavarësisht nga numri, është e qartë se nivelet e rritura të imunitetit do të kërkohen për të siguruar mbrojtje kundër Omicron-it, dhe për këtë arsye injeksionet përforcuese tani janë më të rëndësishme se kurrë për të ndihmuar në arritjen e kësaj”.

Rasti i parë i njohur i konfirmuar nga laboratori i Omicron-it u identifikua nga një ekzemplar i mbledhur më 9 nëntor në Afrikën e Jugut, me variantin e raportuar në OBSH më 24 nëntor.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore