Lajme

OBSH ngre alarmin: Më shumë se 10 milionë njerëz në Evropë mund të vdesin brenda 2050 prej keqpërdorimit të antibiotikëve


Përdorimi i tepërt i antibiotikëve minon në mënyrë të rrezikshme efektivitetin e tyre dhe rrit rrezikun e rezistencës antimikrobike, e cila mund të jetë përgjegjëse për 10 milionë vdekje në mbarë botën deri në vitin 2050, paralajmëron dega evropiane e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH).

Ndërsa AMR (rezistenca antimikrobike, e cila përfshin antibiotikët) është një fenomen natyror, zhvillimi dhe përhapja e superbaktereve është përshpejtuar nga keqpërdorimi i antimikrobikëve, duke i bërë infeksionet më të vështira për t’u trajtuar në mënyrë efektive.

Kështu thuhet në një deklaratë nga OBSH në Evropë, e cila përfshin 53 vende dhe shtrihet në Azinë Qendrore.

“Të gjitha vendet në rajonin tonë kanë zbatuar rregullore që synojnë mbrojtjen e antibiotikëve të çmuar nga keqpërdorimi. Zbatimi i këtyre rregulloreve do të mundësonte zgjidhjen e shumicës së problemeve në lidhje me përdorimin abuziv të antibiotikëve”, theksoi Robb Butler, drejtor i Departamentit të Sëmundjeve Transmetuese në OBSH për Evropën.

Organizata beson se, pa ndërhyrje të menjëhershme, AMR mund të shkaktojë deri në 10 milionë vdekje në vit, deri në vitin 2050.

Burimi kryesor i shqetësimit për autoritetet shëndetësore: receta e gabuar.

Një studim i kryer në 14 vende të rajonit, të vendosura në Evropën Lindore dhe Azinë Qendrore, tregon se arsyet e përmendura për të justifikuar administrimin e antibiotikëve janë, në 24% të rasteve, ftohja e zakonshme, e ndjekur nga simptomat e gripit (16%), dhimbje në fyt (21%) dhe kollë (18%).

“Kjo situatë është shqetësuese, sepse këto simptoma shpesh shkaktohen nga viruset ndaj të cilëve antibiotikët nuk janë efektivë”, theksohet në të njëjtën deklaratë.

Përveç kësaj, sipas studimit të kryer në Shqipëri, Armeni, Azerbajxhan, Bjellorusi, Bosnje-Hercegovinë, Gjeorgji, Kazakistan, Kirgistan, Mal të Zi, Maqedoninë e Veriut, Moldavi, Taxhikistan, Turqi dhe Uzbekistan, një e treta e 8 mijë e 200 personave të anketuar përdorin antibiotikë pa recetë mjekësore.

Në disa vende, më shumë se 40% e antibiotikëve merren pa recetë mjekësore, një përqindje pesë herë më e lartë se ajo e matur në Bashkimin Evropian, sipas një studimi të vitit 2022.

Për OBSH-në, një tjetër rrezik i rezistencës ndaj antibiotikëve është se ajo përkeqëson pabarazitë, pasi njerëzit më pak të arsimuar dhe me të ardhurat më të ulëta kanë praktikat më të këqija, sipas studimit.

Studimi “tregon qartë nevojën për edukim dhe ndërgjegjësim”, këmbënguli Robb Butler.

Rezistenca ndaj antibiotikëve mund të jetë “e rrënjosur në normat e mësuara shoqërore dhe kulturore”, të tilla si “mos mbarimi i një kutie antibiotikësh për të kursyer disa për herën tjetër që do të sëmureni” ose “ndarja e një ilaçi me një të afërm ose fqinj të sëmurë”, theksoi ai.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore