Film

Nxirret në shitje shtëpia ikonike e filmit “Home Alone”


E mbani mend shtëpinë ikonike të filmit “Home Alone”? E dini, kur Kevin McCallister bëri gjithë ato gafa duke iu shmangur hajdutëve të egër? Epo, tani i njëjta shtëpi është në shitje!

Shtëpia e famshme nga filmi klasik i vitit 1990 sapo doli në treg për herë të parë në 12 vjet, me një çmim prej 5.25 milionë dollarësh, shkruan The New York Post, transmeton AlbanianPost.

E vendosur në periferinë e Çikagos në Winnetka të Illinoisit, kjo perlë prej 9 mijë e 126 metrash katrorë është ndërtuar në vitin 1921 dhe u nxorr në shitje nga dyshja Kathryn Moore e Coldwell Banker.

Ata ndanë një vështrim të fshehtë të shtëpisë me pesë dhoma gjumi dhe gjashtë banjo në Instagram, duke e quajtur atë “një pjesë të historisë amerikane”.

Pjesa e jashtme e kësaj rezidence të stilit gjeorgjian duket njësoj si kur Kevini i vogël (i luajtur nga Macaulay Culkin) u la pas për t’u marrë me ata dy hajdutë të paaftë në prag të Krishtlindjeve. Por futuni brenda dhe është një botë krejtësisht e re luksi.

Dhe ju kujtohet ajo papafingo e errët dhe rrëqethëse nga e cila Kevin kishte frikë? Tani është një suitë e ndritshme dhe e ajrosur e kompletuar me një banjë të plotë dhe vaskë njomje.

Edhe në pjesën tjetër të shtëpisë gjithashtu është bërë një ndryshim masiv. Janë zhdukur dhomat e ndarjes dhe kuzhina e errët me letër-muri. Në vend të kësaj, do të gjeni hapësira të gjera të hapura dhe një kuzhinë super trendi.

Kjo shtëpi, e cila pati një qëndrim për një natë Airbnb në vitin 2021, përmban një dhomë dielli, një “fushë sportive” të madhe në bodrum, një palestër të pajisur plotësisht dhe madje edhe një kinema moderne.

“Shtëpia ime e preferuar e filmave për pushime. Duajeni transformimin! E patëmetë”, shkroi një përdorues i Instagramit.

Një tjetër shtoi: “Uau. Ajo shtëpi u transformua plotësisht – kaq shumë histori! Duket e mahnitshme! Ata filma janë ende pjesë e listës sonë të vëzhgimit të festave gjatë Krishtlindjeve”.

Një tjetër etiketoi vetë Culkinin, duke i kërkuar që të kthehej brenda.

Shtëpia është shitur vetëm dy herë që nga publikimi i filmit ikonik.

Pra, nëse shpresoni për një pjesë të historisë kinematografike, kjo pronë mund të jetë e juaja. Mendoni vetëm për festat e fundvitit dhe do të bindeni se ia vlen.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore