Lajme

Nxehtësia vazhdon, toka arrin vitin e 6-të më të ngrohtë


Vivek Shandas, një profesor i përshtatjes klimatike në Universitetin Shtetëror të Portlandit, kreu një matje të temperaturës prej pothuajse 106 gradë në qendër të qytetit.

Toka ‘zien’ në vitin e gjashtë më të nxehtë në 2021, sipas disa matjeve të temperaturës së sapo publikuar.

Dhe shkencëtarët thonë se viti jashtëzakonisht i nxehtë është pjesë e një tendence afatgjatë të ngrohjes që tregon shenja përshpejtimi.

Dy Agjencitë shkencore – NASA dhe Administrata Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike – dhe një grup privat matës publikuan llogaritjet e tyre për temperaturën globale të vitit të kaluar të enjten, dhe të gjithë thanë se nuk ishte shumë prapa viteve 2016 dhe 2020 ultra të nxehtë.

Gjashtë llogaritje të ndryshme zbuluan se viti 2021 ishte midis vitit të pestë dhe të shtatë më të nxehtë që nga fundi i viteve 1800.

NASA tha se viti 2021 ishte i lidhur me vitin 2018 për vendin e gjashtë më të ngrohtë, ndërsa NOAA e vendos vitin e kaluar në vendin e gjashtë më vete.

Shkencëtarët thonë se një La Nina – ftohje natyrale e pjesëve të Paqësorit qendror që ndryshon modelet e motit globalisht dhe sjell ujin e ftohtë të thellë të oqeanit në sipërfaqe – uli temperaturat globale ashtu si ana tjetër e saj, El Nino, i rriti ato në vitin 2016.

Megjithatë, ata thanë se viti 2021 ishte viti më i nxehtë në histori dhe se viti nuk përfaqësonte një ftohje të ndryshimeve klimatike të shkaktuara nga njeriu, por dha më shumë të njëjtën nxehtësi.

“Pra, nuk është aq dominues në tituj sa të jesh më i ngrohti në histori, por lërini edhe disa vite dhe do të shohim një tjetër prej tyre”, tha shkencëtari klimatik Zeke Hausfather i grupit të monitorimit të Tokës në Berkeley, i cili gjithashtu renditi vitin 2021. i gjashti më i nxehtë.

“Është trendi afatgjatë dhe është një marshim i paepur në rritje”.

Gavin Schmidt, shkencëtari i klimës që drejton ekipin e temperaturës të NASA-s, tha se “tendenca afatgjatë është shumë, shumë e qartë. Dhe kjo është për shkak të nesh.

Dhe nuk do të largohet derisa të ndalojmë së rrituri sasinë e dioksidit të karbonit në atmosferë.”

Tetë vitet e fundit kanë qenë tetë vitet më të nxehta të regjistruara, bien dakord të dhënat e NASA dhe NOAA.

Temperaturat globale, mesatare gjatë një periudhe 10-vjeçare për të hequr ndryshueshmërinë natyrore, janë gati 2 gradë (1.1 gradë Celsius) më të ngrohta se 140 vjet më parë, tregojnë të dhënat e tyre.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore