Lajme

Nvidia tejkalon Microsoft dhe bëhet kompania më e vlefshme në botë


Nvidia ka kapërcyer Microsoft dhe Apple për t’u bërë kompania më e vlefshme në botë, pas muajsh rritjeje shpërthyese të çmimeve të aksioneve të nxitura nga kërkesa për çipat e saj dhe një furi investitore mbi inteligjencën artificiale.

Aksionet e kompanisë u rritën me 3.2 për qind në 135.18 dollarë të martën, duke e çuar kapitalin e saj të tregut në 3.332 trilion dollarë dhe duke tejkaluar dy gjigantët e teknologjisë, që janë përpjekur prej kohësh për pozitën pole në tregjet e aksioneve amerikane.

Nvidia ka qenë përfituesi kryesor i një bumi të kërkesës për çipa, që mund të trajnojnë dhe drejtojnë modele të fuqishme gjeneruese të AI si ChatGPT i OpenAI.

Në më pak se dy vjet, ajo është transformuar nga një kompani prej 300 miliardë dollarësh, e cila po përballej me një tepricë të çipave të përkeqësuar nga një rënie e kriptomonedhës, në një nga kompanitë më të fuqishme të teknologjisë në botë, me gjigantë të tjerë të Silicon Valley të rreshtuar për të siguruar prodhimet e tyre më të fundit.

Fitimet e mëdha të çmimit të aksioneve të saj kanë nxitur vetëm një të tretën e rritjes prej 14 për qind nga viti i deritanishëm në indeksin standard S&P 500, në një rritje që ka tronditur edhe vëzhguesit më të guximshëm.

“Këta janë shpirtrat e kafshëve tani, është emocioni njerëzor që po merr kontrollin,” tha Ted Mortonson, një strateg teknologjik në Baird. “Nvidia është një kompani fantastike, mos më keqkuptoni. Ka shumë drejtues [për aksionet] …por 40 për qind në një muaj, kjo nuk është normale”.

E themeluar 31 vjet më parë për të ndërtuar karta grafike PC për lojtarët e video-lojërave, kompania me bazë në Silicon Valley ka parë në vitin e kaluar tremujorët e njëpasnjëshëm të rritjes së madhe të të ardhurave, duke njoftuar një rritje prej 265 për qind nga viti në vit në shkurt dhe 262 për qind në maj.

Aksionet e saj janë rritur afërsisht 170 për qind që nga fillimi i vitit.

Shefi ekzekutiv i Nvidia, Jensen Huang, ka deklaruar se kompania është në qendër të një “revolucioni industrial” të ri, duke çliruar fuqinë e AI gjeneruese për të transformuar të gjithë sektorët e ekonomisë globale me informatikë inteligjente.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore