Përballje

Nuggets dhe Suns kalojnë tutje, Hawks e mbajnë serinë gjallë


Denver Nuggets dhe Phoenix Suns kanë vulosur vendet e tyre në gjysmëfinalet e Konferencës Perëndimore.

Nuggets fituan 112-109 kundër Minesota Timberwolves dhe Suns mundën Los Angeles Clippers 136-130 ndërsa të dy arritën në seri 4-1.

Nuggets dhe Suns tani do të përballen me njëri-tjetrin për një vend final të konferencës, me ndeshjen e parë në Denver të shtunën.

Në Konferencën Lindore, Atlanta Hawks mundi Boston Celtics 119-117 për të mbajtur gjallë serinë e tyre.

Lojtari më i vlefshëm në fuqi i NBA-së, Nikola Jokic, ishte edhe një herë frymëzimi për Nuggets pasi shënoi 28 pikë me 17 kërcime dhe 12 asistime.

Jamal Murray shtoi 35 pikë për kryesuesit e Konferencës Perëndimore, të cilët kalojnë në gjysmëfinale për herë të katërt në pesë sezone.

Në Phoenix, Devin Booker shënoi më së miri me 47 pikë për Suns, të cilët u rikuperuan nga disfata në ndeshjen hapëse kundër Clippers për të arritur katër fitore radhazi.

Clippers, pa të dëmtuarit Paul George dhe Kawhi Leonard, kryesuan me 10 pikë në fillimin e pjesës së dytë, por Booker shënoi 25 nga pikët e tij në çerekun e tretë, ndërsa Suns e kapërceu atë deficit për të përparuar.

“Ata djem nuk ndalojnë së luftuari”, tha Booker për Clippers më pas.

“Kjo ka qenë historia e të gjithë serialit. Edhe pse ata ishin meshkuj, ne e dinim se do ta sillnin.”

Në Boston, Trae Young shënoi një trepikësh me vetëm 1.8 sekonda të mbetura për të vulosur një fitore dramatike për Hawks dhe për të mbajtur gjallë serinë e tyre kundër Celtics.

Celtics dukej se po lehtësoheshin drejt fitores pasi dominuan pjesën më të madhe të pjesës së dytë dhe kryesuan me 13 pikë në gjysmë të çerekut të katërt përpara se Hawks të mblidheshin vonë.

Young përfundoi me 38 pikë, 13 asistime dhe katër kërcime ndërsa Hawks detyruan një ndeshje të gjashtë në Atlanta të enjten me Bostonin që kryeson serinë 3-2.

“Ne ishim të ashpër”, tha trajneri i Hawks, Quin Snyder. “Është e vështirë të jesh poshtë gjatë gjithë ndeshjes. Ne ishim të varur atje dhe të varur atje. Ne thjesht nuk kapitulluam.”

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore