Lajme

Norvegjia pas njohjes së shtetit të Palestinës: Ditë e veçantë


Norvegjia përshëndeti njohjen e shtetësisë palestineze si një ditë të veçantë dhe denoncoi mungesën e “angazhimit konstruktiv” të Izraelit për një zgjidhje me dy shtete.

“Norvegjia ka qenë një nga mbrojtësit më të vendosur të një shteti palestinez për më shumë se 30 vjet”, tha në një deklaratë ministri i Jashtëm, Espen Barth Eide.

Ai tha se “është për të ardhur keq që qeveria izraelite nuk tregon shenja të angazhimit konstruktiv.”

Në shënim, kreu i diplomacisë norvegjeze i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar të dyfishojë përpjekjet për të mbështetur një zgjidhje me dy shtete.

“Unë besoj se qeveria palestineze do të vazhdojë punën e vështirë të reformës dhe do të vendosë themelet për qeverisjen si në Bregun Perëndimor ashtu edhe në Gaza pas armëpushimit”.

Në një lëvizje të koordinuar me Spanjën dhe Irlandën, Norvegjia njoftoi javën e kaluar se do të njihte zyrtarisht shtetin e Palestinës duke filluar nga e marta.

Izraeli e përshkroi vendimin si një “shpërblim” për Hamasin më shumë se shtatë muaj pas sulmit shkatërrues të 7 tetorit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore