Financa

Normat e interesit në MB parashikohen të rriten më pak pas rënies së inflacionit


Në Mbretërinë e Bashkuar, inflacioni ka rënë më shumë nga sa pritej në qershor në 7.9% mes një rënie të mprehtë të çmimeve të benzinës.

Çka ka lehtësuar parashikimet se sa agresivisht do të rrisë Banka e Anglisë normat e interesit gjatë vitit të ardhshëm.

Zyra për Statistikat Kombëtare ka njoftuar se norma vjetore e inflacionit, e matur nga indeksi i çmimeve të konsumit, rifilloi një rrugë rënëse pasi papritur qëndroi në 8.7% në maj.

Rënia tejkaloi parashikimet për një rënie në 8.2%.

Tregjet financiare u përgjigjën duke vënë bast se Banka e Anglisë nuk do të nxiste më normat e interesit mbi 6% në fillim të vitit të ardhshëm.

Duke rritur shpresat e mëtejshme për lehtësim për mbajtësit e hipotekave, tregjet parashikuan gjithashtu se banka qendrore do të prezantonte një rritje më modeste tremujore në kostot e huamarrjes në takimin e saj të ardhshëm të politikëbërjes në gusht në vend të një rritjeje më të ashpër gjysmë pikë nga niveli aktual prej 5%.

Megjithatë, inflacioni në Mbretërinë e Bashkuar mbetet ende më i larti në mesin e grupit G7 të ekonomive të përparuara.

Pamja e fundit tregoi se rënia e normës së inflacionit u nxit nga rënia e çmimit të benzinës dhe naftës me më shumë se një të pestën krahasuar me të njëjtin muaj të një viti më parë, kur çmimet ishin afër nivelit rekord.

Duke rritur shpresat për një lehtësim të presionit mbi familjet, norma vjetore e rritjes së çmimeve të ushqimeve dhe pijeve u ngadalësua në qershor në 17.3%, krahasuar me 18.3% në maj, duke ndihmuar në uljen e normës totale të inflacionit.

Inflacioni bazë, i cili heq ushqimin dhe energjinë, dhe monitorohet nga afër nga Banka e Anglisë, gjithashtu u rikthye në 6.9% pasi arriti në maj 7.1% në nivelin më të lartë 30-vjeçar.

Sakaq, çmimet për disa mallra vazhduan të rriten ndjeshëm.

Ndërkohë që rritja e çmimeve të qumështit, djathit dhe vezëve u lehtësua, ato u rritën me më shumë se një të katërtën krahasuar me një vit më parë.

Sipas ekonomistëve, inflacioni ishte në rrugën e duhur për të rënë më tej në muajt e ardhshëm pasi Ofgem uli kufirin e çmimit të energjisë së konsumatorit në korrik për të reflektuar një rënie në çmimet e gazit dhe energjisë elektrike me shumicë.

Lëndët djegëse të lëngshme, të cilat nuk i nënshtroheshin një kufiri, ranë me gati 50%.

Duke theksuar potencialin për rënie të mëtejshme, inflacioni i çmimeve të prodhimit gjithashtu ra afër zeros, nga një kulm prej rreth 25% vitin e kaluar.

Sipas tyre, kjo mund të ndikojë në çmimet e konsumit brenda muajve të ardhshëm, nëse kursimet e kostos kalohen nga bizneset.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore