Financa

Normat e interesit ka të ngjarë të bien në nivelet para COVID-it, parashikon FMN


Normat e interesit në ekonomitë kryesore pritet të bien në të ardhmen për shkak të produktivitetit të ulët dhe plakjes së popullsisë, sipas një parashikimi.

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) thotë se rritja e kostove të huamarrjes ka të ngjarë të jetë “e përkohshme” pasi inflacioni i lartë të vihet nën kontroll.

Banka e Anglisë ka rritur normat e interesit që nga dhjetori 2021, duke i çuar ato nga 0.1% në 4.25%.

Kjo ka rritur pagesat e hipotekës për shumë pronarë shtëpish.

Bankat qendrore në Mbretërinë e Bashkuar, SHBA, Evropë dhe vende të tjera kanë ngritur normat e interesit për të luftuar normën e rritjes së çmimeve, e njohur ndryshe si inflacion.

Në MB, inflacioni është në nivelin më të lartë për gati 40 vjet për shkak të rritjes së çmimeve të energjisë dhe rritjes së kostove të ushqimit. Një numër faktorësh po nxisin inflacionin, duke përfshirë pushtimin rus të Ukrainës, i cili ka ndihmuar në rritjen e kostove të energjisë.

Megjithatë, në një blog FMN-ja tha se “rritjet e fundit në normat reale të interesit ka të ngjarë të jenë të përkohshme”.

Fondi shtoi se “kur inflacioni të kthehet nën kontroll, bankat qendrore të ekonomive të përparuara ka të ngjarë të lehtësojnë politikën monetare dhe të kthejnë normat reale të interesit drejt niveleve para pandemisë”.

FMN-ja nuk tha, megjithatë, saktësisht se kur u vendosën normat e interesit të bien përsëri në nivele më të ulëta.

Institucioni financiar me bazë në Uashington tha se plakja e popullsisë do të ishte një faktor që ka të ngjarë të ulë inflacionin.

Duke shpjeguar pse njerëzit e moshuar ndikojnë në inflacion, George Godber, menaxher i fondeve në Polar Capital, tha se ata priren të shpenzojnë më pak.

Andrew Bailey, guvernator i Bankës së Anglisë, tha kohët e fundit se në Mbretërinë e Bashkuar, pjesa e të rriturve të moshës 20 dhe 59 vjeç ka rënë nën 65% në dekadën e fundit “dhe është vendosur të bjerë më tej në të ardhmen”.

Ai tha se kjo është nxitur nga rënia e natalitetit si dhe nga njerëzit që jetojnë më gjatë.

FMN tha gjithashtu se produktiviteti i ulët – matja se sa mallra dhe shërbime prodhohen – do të ulte inflacionin.

Në një fjalim muajin e kaluar, Bailey tha se përpara krizës financiare në 2008, produktiviteti i Mbretërisë së Bashkuar ishte rritur nga sektori i prodhimit të vendit.

Pak para pandemisë COVID, norma e interesit në Mbretërinë e Bashkuar ishte 0.75%, por Banka e Anglisë e uli atë dy herë në mars 2020 në 0.1% pasi vendi hyri në bllokim.

Norma e inflacionit është rritur në mënyrë të qëndrueshme gjatë dy viteve të fundit dhe arriti në 10.4% në shkurt – më shumë se pesë herë më e lartë se objektivi i Bankës së Anglisë prej 2%.

Pas vendimit për të rritur përsëri normat e interesit në Mbretërinë e Bashkuar në mars, Banka e Anglisë tha se priste që inflacioni “të bjerë ndjeshëm gjatë pjesës tjetër të vitit”.

Kjo është për shkak të ndihmës së vazhdueshme të qeverisë për faturat e ngrohjes familjare nëpërmjet skemës së Garancisë së Çmimeve të Energjisë si dhe rënies së çmimeve të gazit me shumicë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore