Biznes

Njerëzit më të pasur në planet humbën 1.4 trilion dollarë në gjashtë muaj


Në total, 500 njerëzit më të pasur të botës humbën 1.4 trilion dollarë në gjysmën e parë të vitit 2022.

Lajmi u bë i ditur nga kompania amerikane “Bloomberg”.

Pasuria e Elon Musk ra me gati 62 miliardë dollarë.

Pasuria e Jeff Bezos u ul me rreth 63 miliardë dollarë dhe e Mark Zuckerberg u përgjysmua.

“Ky është një largim i mprehtë nga dy vitet e mëparshme, kur të ardhurat e më të pasurve u rritën pasi qeveritë dhe bankat qendrore futën masa të paprecedenta stimuluese në vazhdën e pandemisë COVID-19, duke rritur vlerën e gjithçkaje, nga kompanitë e teknologjisë tek kriptovalutat”, vuri në dukje botimi amerikan.

Ata shtuan se arsyeja kryesore e ngjarjeve të tilla është rritja e shpejtë e normave të skontimit në bankat qendrore për të luftuar inflacionin e lartë, ndryshimi i të cilit prek asetet me rrezik të lartë, në veçanti aksionet e kompanive.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore