Lajme

Njerëzit do të jetojnë në Hënë brenda kësaj dekade, thotë NASA


NASA pret që deri në fund të kësaj dekade, njerëzit do të jenë në gjendje të jetojnë në Hënë për një kohë të gjatë.

Para së gjithash, ne po flasim për shkencëtarët që do të studiojnë satelitin e Tokës.

Përfaqësuesi i NASA-s, Howard Hu, i cili drejton programin e anijes hënore “Orion”, shprehu parashikimin përkatës në një koment të BBC News.

Sipas tij, lëshimi i raketës “Space Launch System” më 16 nëntor, në krye të së cilës ndodhet “Orion”, ishte një ditë historike për fluturimet në hapësirë.

Në të njëjtën kohë, ai shtoi se do të nevojiten ambiente banimi për të mbështetur misionet shkencore.

Ju kujtojmë se këtë herë NASA nisi një anije pa njerëz – brenda janë manekinet dhe robotët që do të regjistrojnë ndikimin e fluturimit në trupin e njeriut.

Ata duhet të mbledhin të dhënat e nevojshme për të nisur një ekuipazh të drejtpërdrejtë.

Aktualisht “Orioni” ndodhet në një distancë prej rreth 134 mijë kilometrash nga Hëna.

Sipas Howard Hu, shikimi i nisjes së misionit Artemis ishte një “ndjenjë e pabesueshme” dhe një “ëndërr”.

Duke komentuar misionin, Hu tha se të gjitha sistemet janë funksionale dhe ekipi i Artemis po përgatitet për nisjen e radhës të motorëve Orion për ta çuar anijen në një orbitë të largët hënore.

Astronautët mund të zbresin sërish në Hënë për herë të parë në 50 vjet.

Ju kujtojmë se pas rrotullimit të Hënës, anija kozmike do të fillojë udhëtimin e saj të kthimit, i cili do të zgjasë afërsisht 25 ditë.

Kapsula pritet të rrëzohet në Oqeanin Paqësor në brigjet e San Diegos më 11 dhjetor, ku do të pritet nga ekipet speciale.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore