Lajme

Një shkëmbim të burgosurish është planifikuar mes SHBA-ve dhe Iranit


Irani dhe Shtetet e Bashkuara do të shkëmbejnë të burgosur të hënën e 18 shtatorit pasi rreth 6 miliardë dollarë të ngrira në Korenë e Jugut arritën në Qatar, një element kyç i shkëmbimit të planifikuar.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia amerikane “Associated Press”.

Shkëmbimi i planifikuar vjen pak përpara Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në New York, ku do të flasë presidenti i vijës së ashpër të Iranit, Ebrahim Raisi.

Megjithatë, shkëmbimi nuk do të thotë se tensionet janë ulur midis SHBA-ve dhe Iranit, i cili tani pasuron uraniumin më afër se kurrë niveleve të nivelit të armëve.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme iraniane Nasser Kanaani ishte i pari që pranoi se shkëmbimi do të ndodhte të hënën. Ai tha se paratë e kërkuara për shkëmbimin ishin tani në Qatar.

Një individ me njohuri të drejtpërdrejta për marrëveshjen, i cili foli për “Associated Press” në kushte anonimiteti duke qenë se shkëmbimi nuk ishte përfunduar ende, u shpreh se zyrtarët iranianë dhe ata amerikanë ishin njoftuar nga Qatar-i se paratë ishin transferuar nga Zvicra.

Kanaani i bëri komentet e tij gjatë një konference për shtyp të transmetuar në televizionin shtetëror, por burimi u ndërpre menjëherë pas fjalëve të tij pa shpjegime.

“Ne kemi qenë dëshmitarë të ngrirjes së pjesëve të aseteve iraniane në disa vende, përfshirë Korenë e Jugut”, tha Kanaani. “Si pjesë e politikës sonë të diplomacisë së jashtme aktive, për fat të mirë asetet e ngrira të Iranit në Korenë e Jugut u liruan dhe me vullnetin e Zotit sot asetet do të fillojnë të jenë plotësisht të kontrolluara nga qeveria dhe kombi”.

Sipas zyrtarit iranian, pesë shtetas të burgosur që ishin në Iran do t’i jepen palës amerikane në mënyrë reciproke, në bazë të vullnetit të tyre.

Ai tha se dy nga të burgosurit iranianë do të qëndrojnë në SHBA.

Agjencitë iraniane të lajmeve raportuan menjëherë më pas, duke cituar Kanaani-n, se shkëmbimi i të burgosurve do të bëhej të hënën.

Nuk kishte asnjë informacion tjetër të lëshuar menjëherë nga agjencitë dhe Washington-i nuk pranoi të komentojë.

Megjithatë, një Airbus A320 i Qatar Airways u ul të hënën në mëngjes në Aeroportin Ndërkombëtar Mehrabad në Teheran, ku kanë ndodhur lirimet e mëparshme të të burgosurve, sipas të dhënave të gjurmimit të fluturimeve të analizuara nga AP-ja.

Qatar Airways përdor Aeroportin Ndërkombëtar Imam Khomeini të Teheranit për fluturimet e tij komerciale.

Shkëmbimi i planifikuar është shpalosur mes një grumbullimi të madh ushtarak amerikan në Gjirin Persik, me mundësinë që trupat amerikane të hipin dhe të ruajnë anijet tregtare në Ngushticën e Hormuzit, përmes së cilës kalojnë 20 për qind e të gjitha dërgesave të naftës.

Washington-i ka thënë se shkëmbimi i planifikuar përfshin Siamak Namazi, i cili u arrestua në vitin 2015 dhe më vonë u dënua me 10 vjet burg për akuzat e spiunimit të kritikuara ndërkombëtarisht; Emad Sharghi, një kapitalist sipërmarrës i dënuar me 10 vjet dhe Morad Tahbaz, një konservator britaniko-amerikan me origjinë iraniane, i cili u arrestua në vitin 2018 dhe gjithashtu mori një dënim 10-vjeçar.

Zyrtarët amerikanë deri më tani kanë refuzuar të identifikojnë të burgosurin e katërt dhe të pestë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore