Kosova

Një muaj paraburgim ndaj katër të dyshuarve për grabitjen e armatosur në Suharekë


Foto: Albanian Post.

Nga një muaj paraburgim është caktuar ndaj katër të dyshuarve për grabitjen e armatosur në Suharekë.

Lajmi është bërë i ditur përmes një komunikate nga Gjykata Themelore në Prizren.

Sipas njoftimit, të pandehurit B.B., B.I., dhe L.C., dyshohen për veprën penale “Grabitja”,  ndërsa T.B., dyshohet se ka kryer veprën penale “Mbajtja në pronësi, në kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve”.

“Me rastin e caktimit të paraburgimit, Gjykata ka marrë parasysh faktin se rasti është në fazën fillestare të hetimeve, dhe do të merret në pyetje të pandehurit e arrestuar, të dëmtuarit, dhe dëshmitarët eventual”.

“Andaj me lënien në liri të të pandehurve ekziston i posaçëm se të njëjtit do të pengojnë rrjedhën e procedurë hetimore, duke tentuar të ndikojnë në dëshmitarë apo tek bashkë të pandehurit”, thuhet në komunikatën për media.

Po ashtu, duke marrë parasysh faktin se të dyshuarit kanë qenë në arrati deri në ditën e arrestimin, atyre i’u është caktuar masa e paraburgimit me qëllim të sigurimit të prezencës së tyre gjatë fazës hetimore.

“Gjykata ka konstatuar se caktimi i masës së paraburgimit në këtë fazë është i domosdoshëm, duke marrë parasysh peshën e rëndë të veprave penale për të cilat dyshohen të pandehurit, dhe rrethanat në të cilat dyshohet se janë kryer veprat penale, duke ndërmarrë veprime të rrezikshme, këto veprime të të pandehurve tregojnë  këmbëngulësin e tyre në kryerjen e veprës penale”.

Policia e Kosovës, këtë të premte, ka vazhduar aksionin lidhur me grabitjen e 22 nëntorit në një argjendari në Komunën e Suharekës.

Policia e Kosovës, të enjten, kreu operacione në Prishtinë, Fushë Kosovë dhe Shtime, për rastin e grabitjes së një argjendaria në Komunën e Suharekës, ditë më parë.

Policia e Kosovës dhe Prokuroria pas përfundimit të aksionit njoftoi se për vrasjen e njërit nga grabitësit dhe plagosjen e një zyrtari policor.

Gjatë aksionit Policia e Kosovës, njoftoi, se janë arrestuar edhe katër të dyshuar – numri i të arrestuarve ka shkuar në 7 persona.

Aksionet e njëpasnjëshme të Policisë së Kosovës vijën pas arrestimit të dy të dyshuarve për grabitjen në argjendarisë në Suharekë, për të cilët nga Prokuroria u tha se nuk kanë qenë pjesëmarrës direkt, por kanë asistuar grabitësit në përgatitjen e planit.

Grupi në përbërje prej katër personave dyshohet se kreu vjedhje mbi 250 mijë euro.

Burime të Albanian Post kishin thënë se dyshohet për një grup të përbërë nga ish-të burgosur me të kaluar kriminale të cilët janë liruar rishtazi nga burgjet e Kosovës dhe një pjesë tjetër nga persona që kanë marrë pjesë në luftëra në shtete të tjera jashtë Kosovës.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore