Lajme

Një lloj vrasjeje: Drafti i Putin-it synon tatarët e Krimesë


Telefoni i Alimes po binte pa pushim pasi presidenti rus Vladimir Putin njoftoi mobilizimin në Rusi.

Si një aktiviste e të drejtave të njeriut në Krimenë e pushtuar ilegalisht, ajo u pushtua nga thirrjet e 21 shtatorit.

Kryesisht banorë ishin ato që e merrnin në telefon.

Kishte burra rreth të gjashtëdhjetave, gra, punonjës të rinj mjekësorë, mësues, studentë dhe njerëz që nuk kishin kryer kurrë shërbimin ushtarak.

Ata ishin kryesisht, si Alime, nga pakica indigjene e gadishullit, Tatarët e Krimesë.

Të gjithë pyesnin të njëjtën gjë: Si mund të shmanget thirrja për tu bashkuar me ushtrinë ruse për të luftuar kundër Ukrainës?

“Për dy ditët e para, fjalë për fjalë po i këshilloja njerëzit gjatë gjithë kohës. Nuk kisha kohë as për të fjetur”, tha Alime, e cila kërkoi të përdorte një pseudonim për shkak të nevojës së saj për të mbetur anonime ndërsa punonte në Krimenë e pushtuar nga Rusia.

“Kjo thirrje drejtuar ushtrisë ruse shihet si krejtësisht e papranueshme për shumicën e tatarëve të Krimesë”.

Që nga i ashtuquajturi mobilizim i pjesshëm i Rusisë, i shpallur pasi forcat ruse pësuan një disfatë të rëndë në Ukrainën verilindore, grupet e monitorimit ukrainas thonë se disa mijëra draft njoftime janë shpërndarë në Krime, gadishullin e Detit të Zi që Rusia pushtoi dhe aneksoi nga Ukraina në vitin 2014.

1 mijë e 500 njoftimet janë shpërndarë në vendbanimet e banuara kryesisht nga tatarët e Krimesë, një pakicë myslimane turke që kundërshtoi aneksimin rus dhe përbën rreth 13 për qind të popullsisë 2 milionëshe të Krimesë.

Ata do të bashkohen me mijëra ukrainas të cilët tashmë janë thirrur për të luftuar nga Donetsk dhe Luhansk i pushtuar nga Rusia në Ukrainën lindore.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, u ka bërë thirrje të gjithë ukrainasve në territoret e pushtuara që të shmangin draftin ose, nëse përfundojnë në vijën e parë të frontit, të shpëtojnë jetën e tyre dhe të shmangin luftimin e ukrainasve duke u dorëzuar.

Në të vërtetë, Zelensky po i referohet posaçërisht rekrutimit të tatarëve të Krimesë nga Putin-i dhe po paralajmëron për spektrin gjenocidal që shfaqet në pjesën më të madhe të mobilizimit, i cili në Rusi ka prekur në mënyrë disproporcionale zonat e pakicave etnike si Dagestani në Kaukaz, ku varfëria është e lartë.

“Kjo është një përpjekje e qëllimshme e Rusisë për të shkatërruar popullin tatar të Krimesë, kjo është një përpjekje e qëllimshme e shtetit agresor për të marrë jetën e sa më shumë banorëve të territorit që trupat ruse pushtuan të jetë e mundur”, tha Zelensky më 23 shtator.

Megjithatë, nuk është e lehtë të kalosh vijën e frontit dhe të arratisesh në territoret e lira të Ukrainës.

Në të njëjtën kohë, Ukraina ka dënuar shumë të cilët i ka zënë robër për tradhti.

Rusia, ndërkohë, ka miratuar ligje që vendosin burgime të gjata për dezertim dhe dorëzim vullnetar.

“Ka një zgjedhje tani nëse të arratisesh, ose të refuzosh të shërbesh, me të gjitha pasojat e kësaj, ose të rrezikosh të përfundosh në fushën e betejës dhe të arrish të dorëzohesh vetëm për të përfunduar në një burg ukrainas”, tha Alyona Lunova, avokate dhe drejtore e qendrës për të drejtat e njeriut ZMINA në Ukrainë.

“Të gjitha zgjedhjet janë të këqija”.

Sipas Refat Çubarov, kreu i organit qeverisës tatar të Krimesë, Mejlis, i vendosur tani në Kiev, mobilizimi rus në territoret e pushtuara si Krimea është një krim ndërkombëtar lufte.

Arsyetimi i tij ligjor është i fortë.

Konventa e katërt e Gjenevës ndalon një fuqi pushtuese që të detyrojë popullsinë e pushtuar për të shërbyer në forcat e saj të armatosura.

Që nga aneksimi, Rusia ka kryer tashmë 15 fushata të paligjshme rekrutimi dhe ka regjistruar mbi 30 mijë njerëz në Krime.

Sipas shtabit të përgjithshëm ukrainas, të paktën 139 qytetarë të Krimesë janë vrarë duke luftuar për Rusinë në Ukrainë që nga shkurti, dhe 22 janë aktualisht robër lufte.

Sikur të mos mjaftonte kjo, synimi etnik duket qartë.

Duke dërguar tatarët e Krimesë në vijën e frontit për t’u vrarë potencialisht, mobilizimi duket si një përpjekje e qëllimshme për të zhdukur një grup që ka qenë prej kohësh një gjemb në këmbë për Moskën, kanë thënë autoritetet ukrainase.

“Duke zgjidhur çështjen e mobilizimit, autoritetet okupuese gjithashtu kanë marrë përsipër të shkatërrojnë sa më shumë që të munden nga popullsia e rritur tatare e Krimesë”, tha Çubarov.

 “Ka shenja gjenocidi”

Tatarët e Krimesë kanë një histori të gjatë kundërshtimi ndaj Rusisë, nën sundimin e së cilës ata u shpronësuan gradualisht derisa e gjithë popullata u deportua nga Krimea në vitin 1944.

Ata u kthyen në vitet 1990, duke e hedhur fatin e tyre me Ukrainën vetëm për ta gjetur veten duke jetuar përsëri nën sundimi de facto rus pas 2014.

Që nga kundërshtimi i aneksimit rus, rreth njëqind tatarë të Krimesë janë burgosur me akuza të politizuara për ‘ekstremizëm’ ​​ose ‘terrorizëm’.

Më 21 shtator, Nariman Dzhelyal, një nga përfaqësuesit e fundit të Mejlisit ende në Krime, u dënua me 17 vjet burg.

Që nga pushtimi i plotë i Rusisë në Ukrainë në fund të shkurtit, të gjitha liritë në Krime janë kufizuar më tej, vëren një raport i misionit të OKB-së për të drejtat e njeriut në Ukrainë, me të paktën 89 individë të ndjekur penalisht për “diskreditim të forcave të armatosura të Federata Ruse”.

Mobilizimi i detyruar synohet jo vetëm ndaj tatarëve të Krimesë, por edhe ndaj ukrainasve etnikë në Krime dhe territore të tjera të pushtuara.

Duket se liderët rusë kanë vënë në dyshim të drejtën e ukrainasve për të ekzistuar.

“Mobilizimi është një mënyrë për të hequr qafe njerëzit e padëshiruar, është një lloj vrasjeje”, tha Lunova nga qendra për të drejtat e njeriut ZMINA.

“Sapo marrin armë dhe përfundojnë në front, shanset e tyre për të mbijetuar janë pothuajse zero”.

Marrë nga Politico, përshtatur për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore