Lajme

Një inxhinier dëshmon se videoja e Tesla-s që promovon vetëdrejtimin është inskenuar


Një video e vitit 2016 që kompania Tesla përdori për të promovuar teknologjinë vetëdrejtuese u inskenua.

E gjitha për të treguar aftësi si ndalimi para dritës së kuqe të semaforit dhe përshpejtimi në një dritë jeshile, gjë që sistemi nuk e kishte.

Të paktën kështu rezulton në dëshminë e një inxhinieri të kompanisë.

Videoja, e cila mbetet e arkivuar në faqen e internetit të Tesla-s, u publikua në tetor 2016 dhe u promovua në Twitter nga Elon Musk si dëshmi se “Tesla drejton vetë”.

Por Model X nuk po drejtonte veten me teknologjinë që Tesla kishte vendosur, sipas Ashok Elluswamy, drejtor i software-it Autopilot në Tesla, si provë në një padi kundër kompanisë për një aksident fatal të vitit 2018 ku përfshihej një ish-inxhinier i Apple-it.

Dëshmia e paraportuar më parë nga Elluswamy përfaqëson herën e parë që një punonjës i Tesla-s ka konfirmuar dhe detajuar se si është prodhuar videoja.

Sipas tij, ekipi Autopilot i Tesla-s u nis për të regjistruar një demonstrim të aftësive të sistemit me kërkesë të Musk.

Teknologjia është krijuar për të ndihmuar me drejtimin, frenimin, shpejtësinë dhe ndryshimet e korsisë, por veçoritë e saj “nuk e bëjnë automjetin autonom”, thotë kompania në faqen e saj të internetit.

Për të krijuar videon, referuar dëshmisë, Tesla përdori hartën 3D në një rrugë të paracaktuar nga një shtëpi në Menlo Park, Kaliforni, në selinë e atëhershme të kompanisë në Palo Alto.

“Qëllimi i videos nuk ishte të portretizonte me saktësi atë që ishte në dispozicion për klientët në vitin 2016. Ishte të portretizonte atë që ishte e mundur të ndërtohej në sistem”, ka thënë Elluswamy.

Kur Tesla publikoi videon, Musk shkroi në Twitter: “Tesla ecën vetë (pa asnjë kontribut njerëzor) nëpër rrugët urbane në autostradë, pastaj gjen një vend parkimi”.

Tani, kompania përballet me padi dhe kontroll rregullator mbi sistemet e saj të ndihmës së shoferit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore