Lajme

Një goditje dërrmuese për Izraelin dhe një bast masiv nga ICC-ja


Vendimi i kryeprokurorit të Gjykatës Ndërkombëtare Penale për të aplikuar për urdhër-arrest kundër Benjamin Netanyahu dhe Yoav Gallant është një pengesë e madhe për Izraelin.

Fakti që ICC-ja po aplikon gjithashtu për urdhër-arreste kundër liderëve të Hamasit, përveç kryeministrit dhe ministrit të mbrojtjes izraelite, nuk do ta zbusë goditjen.

Përkundrazi, zemërimi në Jerusalem do të nxitet më tej nga nënkuptimi se Izraeli është në të njëjtin nivel moral me një organizatë terroriste.

Pasojat e lëvizjes së ICC-së janë të mëdha.

Paraqiten katër pyetje të menjëhershme.

Së pari, cili do të jetë ndikimi i brendshëm në Izrael?

Së dyti, çfarë ndikimi do të ketë kjo në luftën në Gaza dhe më gjerë në Lindjen e Mesme?

Së treti, a ka e tejkaluar ICC-në dhe a ka vënë në rrezik të ardhmen e saj?

Dhe së katërti si do t’i përgjigjen SHBA-të padive të propozuara?

Edhe opozita izraelite i është përgjigjur me zemërim veprimeve të ICC-së.

Yair Lapid, një centrist që ka qëndruar jashtë koalicionit qeverisës të Netanyahut, akuzoi gjykatën për “dështim të plotë moral”.

Ky instinkt për t’u mbledhur rreth flamurit nuk është befasues – shumë pak politikanë të zakonshëm në Izrael kanë vënë në dyshim sjelljen e ushtrisë së vendit në Gaza.

Megjithatë, masa e ICC-së ka ardhur në një kohë kur Netanyahu është nën presion për të dhënë dorëheqjen.

Benny Gantz, një anëtar drejtues i kabinetit të luftës izraelite, tha gjatë fundjavës se ai do të largohej nga qeveria muajin e ardhshëm – nëse Netanyahu nuk do të dilte me një strategji të re për luftën në Gaza dhe pasojat e saj.

Gantz, i cili nuk është paditur, i është bashkuar dënimit të përgjithshëm izraelit ndaj ICC-së.

Por shumë izraelitë do të jenë të tmerruar nga fakti që vendi i tyre po kthehet në një shembull.

Heqja qafe e Netanyahut dhe emërimi i një kryeministri të ri mund të bëhet një opsion më tërheqës me kalimin e kohës, ndërsa Izraeli kërkon të rindërtojë statusin e tij ndërkombëtar.

Një aktakuzë e ICC-së do të kishte gjithashtu implikime të rënda praktike në aftësinë e Netanyahut për të bërë punën e tij.

Udhëtimi ndërkombëtar sigurisht që do të bëhej më i vështirë – pasi ai do të rrezikohej të arrestohej në 124 vendet që janë palë në Statutin e Romës që krijoi ICC-në.

(Këtu nuk përfshihen SHBA-të, Rusia apo Kina.)

Optimistët do të shpresojnë që, në planin afatgjatë, veprimi i ICC-së do ta bindë Izraelin se strategjia e tij në Gaza po “e fut Izraelin në një bllokadë” – siç e ka thënë Gantz.

Kjo mund të bindë grupin e ardhshëm të liderëve që ta marrin më seriozisht idenë e një zgjidhjeje me dy shtete.

Izraelitët tani e dinë se rruga e kthimit drejt pranimit ndërkombëtar duhet të përfshijë një proces të ri paqeje – dhe margjinalizimin e Netanyahut.

Shumë në Izrael, duke përfshirë mbështetësit e Netanyahut dhe partnerët e tij të koalicionit të ekstremit të djathtë, do të vazhdojnë të argumentojnë se çdo lëvizje e tillë do të rrezikonte mbijetesën e Izraelit.

Por kushtet e debatit aktual brenda Izraelit, të paktën, tani do të zgjerohen.

Pyetja se si do të përgjigjet SHBA-të bëhet kritike.

Shtëpia e Bardhë ka thënë se nuk i mbështet aktakuzat e ICC-së kundër Izraelit, duke argumentuar se – “ne nuk besojmë se ata kanë juridiksionin”.

Por ky është një dënim relativisht i butë dhe i kufizuar në krahasim me sulmet me forcë të plotë ndaj ICC-së që mund të pritet të vijnë nga e djathta amerikane dhe nga Donald Trump.

John Bolton, ish-këshilltari i Trumpit për sigurinë kombëtare, ka kërkuar që SHBA-të tani të vendosin sanksione ndaj ICC-së dhe gjyqtarëve të saj.

Kjo kërkesë ka të ngjarë të merret në Kongres.

Presidenti Joe Biden do të hezitojë të ndjekë rrugën e sanksioneve.

Shtetet e Bashkuara nuk janë palë në ICC.

Por ajo pretendon të jetë një mbështetëse e “rendit ndërkombëtar të bazuar në rregulla” – dhe ka mirëpritur padinë e ICC-së ndaj Vladimir Putin, presidentit rus.

Biden e di gjithashtu se shumë në Partinë Demokratike janë fuqimisht kundër veprimeve të Izraelit në Gaza – madje e kanë akuzuar vendin për gjenocid.

Si rezultat, presidenti i SHBA-ve ka çdo nxitje për të evokuar, ndërsa shpreson që Kongresi të mos i paraqesë atij një projekt-ligj që kërkon sanksione kundër ICC-së – të cilave mund t’i duhet t’i vërë veton.

Mundësia e sanksioneve të SHBA-ve që synojnë ICC-në nënvizon faktin se aktakuzat e propozuara të Netanyahut dhe Gallant përfaqësojnë një hap të rëndësishëm nga gjykata – duke vënë në rrezik të ardhmen e saj.

Karim Khan, kryeprokurori i gjykatës, mund të ketë menduar se ai kishte pak mundësi.

Nëse gjykata do të ruajë legjitimitetin e saj global, ajo duhet të shihet se do të veprojë kundër krimeve të luftës, kushdo që i kryen ato dhe kudo që ato kryhen.

Megjithatë, ICC në mënyrë të pashmangshme vepron në një kontekst politik.

Ajo ka paditur Putinin, me pak perspektivë për ta sjellë atë në gjyq.

Nëse Netanyahu është gjithashtu në gjendje të anashkalojë një aktakuzë, gjykata rrezikon të duket gjithnjë e më impotente dhe e parëndësishme.

Shkruar nga kolumnisti i “Financial Times”, Gideon Rachman 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore