Lajme

Një dhëmb i një mastodoni të zhdukur u gjet në Kaliforni


Një dhëmb i ngurtësuar afërsisht 30 centimetra i gjatë është zbuluar në një plazh në Kaliforni, SHBA.

Mund t’i përkasë një mastodoni të lashtë, një gjitar i zhdukur nga familja e proboscis.

Lajmi u bë i ditur nga gazeta britanike “The Guardian”.

Një grua e quajtur Jennifer po ecte përgjatë një plazhi të Kalifornisë në Santa Cruz County në bregun qendror të shtetit kur vuri re diçka të pazakontë në rërë.

Ajo nuk ishte e sigurt se çfarë gjeti saktësisht, ndaj bëri disa foto dhe i postoi në Facebook.

Më vonë, Jennifer mori një përgjigje nga Wayne Thompson, një konsulent në Muzeun e Historisë Natyrore Santa Cruz.

Thompson deklaroi se ky është dhëmbi i një mastodoni të rritur të zhdukur nga Paqësori.

“Ky është një zbulim jashtëzakonisht i rëndësishëm”, shkroi Thompson, duke i kërkuar gruas që ta telefononte.

Gruaja ishte e kënaqur që gjetja e saj mund të ndihmonte në zbulimin e sekreteve të lashta të rajonit.

Megjithatë, kur Jennifer dhe Wayne u kthyen në plazh, dhëmbi ishte zhdukur.

Thompson postoi thirrje në mediat sociale për ndihmë në kërkim.

Për fat të mirë, Jim Smith nga Aptos County aty pranë e thirri muzeun.

Ai hasi në dhëmb gjatë një prej vrapimeve të tij të rregullta përgjatë plazhit. Smith ia dhuroi dhëmbin muzeut.

Mosha e dhëmbit ende nuk është përcaktuar. Sipas paleontologëve, mastodonët jetuan në Kaliforni afërsisht 5 deri në 10 mijë vjet më parë.

Siç shkruan botimi, ky është tashmë gjetja e tretë e një fosili mastodon të regjistruar në kontenë e Santa Cruz-it.

Një muze lokal ka një dhëmb tjetër së bashku me një kafkë që u gjet nga një adoleshent në vitin 1980.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore