Vende

Një destinacion special si – Buenos Aires


Buenos Aires është një qytet dinamik e pasionant dhe kombinimi i trashëgimisë së pasur arkitekturore e kulturore, energjia moderne krijuese, jeta e natës, traditat unike, një skenë e gjallë e arteve, parqet e gjera dhe mikpritësit e ngrohtë e miqësor e bëjnë atë një nga kryeqytetet më emocionuese të botës.

Ka dhjetëra arsye për t’u vizituar, prandaj qyteti është votuar vazhdimisht si më i miri në Amerikën Latine nga përdoruesit e aplikacionit, TripAdvisor, por ne do të ju prezantojmë me vetëm disa nga to.

Vendlindja e kërcimit romantik


Sensual, nostalgjik dhe tepër i vështirë për t’u mësuar, vallëzimi i tangos u shfaq në lagjet buzë portit të qytetit në mesin e shekullit të 19-të dhe që atëherë ka pushtuar botën.

Sot, Buenos Aires është një vend pelegrinazhi për kërcimtarët e tangos nga të gjitha anët, dhe vallëzimi është ende shumë i gjallë – i kërcyer nga të rinjtë me zemër deri në orët e hershme çdo natë të javës.

Përveç dëshmimit të vallëzimeve tradicionale, ju mund ta shijoni edhe darka të mrekullueshme me shfaqje koreografike spektakolare dhe të shihni orkestra të drejtpërdrejta që luajnë kudo, nga baret komode të lagjeve deri te sallat madhështore simfonike.

Do të përjetoni pasionin sportiv si kurrë më parë


Buenos Aires është një qytet që jeton dhe merr frymë futbolli dhe pasioni ndihet në stadiumet, kafenetë e lagjeve dhe festimet e golit të një ekipi amator lokal.

Atmosfera në stadiumet e qytetit duhet të përjetohet për t’u besuar dhe derbi i klubeve futbollistike, Boca kundër River është cilësuar si ngjarja sportive më intensive në botë.

Ju mund të shijoni jetën e natës që vazhdon deri në mëngjes


Buenos Aires është një qytet që nuk fle kurrë dhe i famshëm për jetën e tij fenomenale të natës, e cila varion nga tavernat tradicionale të lagjes deri te baret me çmime të koktejit, klubet e mëdha, vendet e fshehura të koncerteve dhe pikat e natës nëntokësore që ofrojnë ushqim për çdo vend.

Hapja dhe diversiteti i jashtëzakonshëm i qytetit e bëjnë atë destinacionin kryesor në Amerikën Latine për vizitorët LGBT. Thjesht përgatituni të qëndroni jashtë vonë.

Ju do të gjeni veten në një përzierje historike të shkrirjes së kulturave


Identiteti kozmopolit, multikulturor i qytetit u farkëtua në një përzierje kulturash, nga rrënjët vendase amerikane dhe koloniale spanjolle, deri te ndikimet e imigracionit nga Italia, Franca, Britania e Madhe, Lindja e Mesme, Afrika dhe Azia.

Ju do të shihni këtë përzierje eklektike të ndikimeve në arkitekturën e qytetit, ushqimin dhe karakterin e njerëzve të tij. Dhe ndërsa Buenos Aires është një qytet kozmopolit që kërkon gjithmonë tendencat më të fundit, vendasit kanë po ashtu krenari të pasionuar për historinë dhe traditat.

Ndjeni nostalgjinë në rrugët me kalldrëm të lagjeve si San Telmo, vizitoni kafenetë e vjetra ku mblidheshin poetët, dëshmoni shfaqjet tradicionale të gauçove të kalërimit dhe vallëzimeve popullore në Feria de Mataderos dhe eksploroni historinë politike të Plaza de Mayo.

Ushqime me plot shije


I emëruar kryeqyteti ibero-amerikan i kulturës gastronomike 2017, qyteti krenohet me opsione të shkëlqyera kulinarie, nga ato elegantet të shekullit të 19-të dhe fillimit të shekullit të 20-të, deri tek disa nga restorantet dhe baret më të njohura bashkëkohore të Amerikës Latine.

Ushqimi është i rëndësishëm në Buenos Aires, dhe ju mund të shijoni biftekët më të mirë në botë, verërat e famshme “Malbec” të Argjentinës dhe ushqimet e shijshme të Andeve, plus ka pica, makarona dhe akullore në çdo cep falë trashëgimisë italiane të qytetit.

Mund të relaksoheni, të ecni dhe të vraponi në shumë parqe dhe hapësira të hapura


Buenos Aires ka një klimë të këndshme dhe shumë hapësira të gjelbra të gjera, plot florë dhe faunë.

Nga rezervati ekologjik Costanera Sur prej 350 hektarësh – një nga rezervat më të rëndësishme të natyrës urbane në botë – deri tek parku popullor Tres de Febrero – vendi për t’u çlodhur në fundjavë, ka shumë hapësira për të shijuar rrezet e diellit, për të ecur, vraponi dhe shikoni vendin përreth.

Qyteti ka gjithashtu një sistem publik falas për ndarjen e biçikletave 24-orëshe dhe një rrjet të gjerë korsive për çiklizëm, duke e bërë çiklizmit një mënyrë argëtuese për të parë qytetin, ndërsa rrugët e shumta të këmbësorëve në qendër nënkuptojnë se ecja është gjithashtu një kënaqësi.

Ju mund të shijoni pasuritë e kulturës


I parë prej kohësh si kryeqyteti kulturor i Amerikës Latine, Buenos Aires ka pothuajse 300 teatro, 380 librari dhe 160 muze, dhe disa prej tyre do t’ju lënë pa frymë.

Teatro Colón është një nga shtëpitë më të mira të operës në botë, me akustikë të jashtëzakonshme dhe ambiente të brendshme të bukura, teksa Ateneo Grand Spendid konsiderohet si një nga libraritë më të bukura në botë dhe do të gjeni shprehje krijuese, artistike jo vetëm në galeritë e shumta dhe qendrat kulturore, por në vetë rrugët e qytetit.

Qyteti ka formën e tij tradicionale të artit popullor të njohur si fileteado, i njohur si trashëgimi kulturore nga UNESCO, dhe mund të gjeni art të jashtëzakonshëm të rrugës në çdo cep.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore