Lajme

Një anomali radari mbylli një pjesë të hapësirës ajrore të SHBA-ve


Ushtria amerikane deklaroi vonë të shtunën se një anomali radari shkaktoi mbylljen e përkohshme të hapësirës ajrore për aeroplanët civilë në Montana, por asnjë objekt kërcënues nuk u zbulua.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia “Reuters”.

Komanda e Mbrojtjes së Hapësirës Ajrore të Amerikës së Veriut (NORAD) dërgoi avionë luftarakë për të hetuar, por avioni “nuk identifikoi asnjë objekt që të lidhej me goditjet e radarit. NORAD do të vazhdojë të monitorojë situatën”.

Më herët të shtunën, një avion luftarak amerikan F-22 rrëzoi një objekt cilindrik të paidentifikuar mbi Kanada, rrëzimi i dytë i tillë në po aq ditë.

Kanadaja dhe Shtetet e Bashkuara kanë qenë në gatishmëri të shtuar pas një episodi në fillim të këtij muaji, ku një balonë kineze në lartësi të madhe që SHBA-të thanë se po spiunonte, u gjurmua nga Montana në Karolinën e Jugut dhe më pas u rrëzua në det.

Administrata Federale e Aviacionit Amerikan (FAA) më herët të shtunën mbylli dhe më pas rihapi hapësirën ajrore në Montana pasi ndaloi përkohësisht fluturimet në një zonë rreth 50 me 50 milje detare (93 me 93 km) rreth Havre, Montana, pranë kufirit kanadez.

FAA-ja lëshoi kufizime të ngjashme fluturimi në përgjigje të balonës spiune kineze të dyshuar më parë.

Tre ligjvënës thanë në Twitter se ishte parë një objekt i paidentifikuar në hapësirën ajrore të Montana të shtunën.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore