Lajme

Nikolai Peskov, djali i zëdhënësit të Putinit u bashkua me Wagner-in në Ukrainë


Djali 33-vjeçar i zëdhënësit të Kremlinit, Dmitry Peskov, thotë se shërbeu me grupin mercenar Wagner në Ukrainë për gati gjashtë muaj.

Nikolai Peskov tha se “ishte detyra e tij” dhe se “nuk mund të ulej në njërën anë duke parë sesi miqtë dhe të tjerët u larguan atje”.

Wagner quhet një “kompani ushtarake private” në Rusi dhe tani ka famë ndërkombëtare për krimet e dyshuara të luftës dhe abuzime të tjera në Ukrainë.

Ajo ka rekrutuar mijëra të dënuar nga burgjet pas humbjeve të rënda.

Është e rrallë që një anëtar i elitës ruse të zgjedhë t’i bashkohet grupit – shumë kanë shkuar jashtë vendit për të shmangur rekrutim në ushtrinë e rregullt.

Nikolai Peskov njihet gjithashtu si Nikolai Choles dhe flet rrjedhshëm anglisht, pasi ka kaluar disa vite si i ri në Londër.

Ai ka punuar si korrespondent për transmetuesin shtetëror rus “RT”.

Si ai ashtu edhe babai i tij janë nën sanksionet e SHBA.

Në një intervistë me të përditshmen pro-Kremlinit “Komsomolskaya Pravda”, ai tha se ishte vendimi i tij për t’u bashkuar me Wagnerin, por ai nuk dinte si ta bënte këtë.

“Kështu që unë duhej t’i drejtohesha babait tim dhe ai më ndihmoi me atë”.

Ai tha se përdori një letërnjoftim false në mënyrë që shokët e tij Wagner të mos mësonin për lidhjet e tij me Kremlinin.

Pretendimi i Nikolai Peskov përkon me një përpjekje të re të madhe të rekrutimit të ushtrisë, me reklamat shtetërore ruse që u bëjnë thirrje burrave të bëjnë “detyrën e tyre patriotike” në konfliktin e Ukrainës.

Dhjetëra mijëra burra u larguan nga Rusia shtatorin e kaluar për të shmangur rekrutimin, pasi Presidenti Vladimir Putin njoftoi një “mobilizim të pjesshëm”.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov konfirmoi se djali i tij i madh mori pjesë në atë që ai e quajti një “operacion special ushtarak” në Ukrainë.

Por ai nuk zbuloi se ku kishte shërbyer saktësisht.

Duke shpjeguar se nuk dëshiron të shtojë detaje, Peskov tha se djali i tij Nikolai “shërbeu në forcat e armatosura, ai përmbushi detyrën e tij kushtetuese. Ai është i rritur dhe e ka marrë këtë vendim”.

Në komentet për mediat ruse, shefi i Wagner, Yevgeny Prigozhin, zbuloi se djali i Peskov shërbeu në grup si artileri.

Pasi iu bashkua grupit me dokumente false, tha ai, djali i Peskov iu nënshtrua një kursi trajnimi tre-javor. Sipas Prigozhin, djali i Peskov punoi “nga fillimi në fund, duke treguar guxim dhe heroizëm”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore