Lajme

Nikki Haley thotë se do të votojë për Donald Trump në zgjedhjet e vitit 2024


Nikki Haley, e cila u shfaq si rivalja më e qëndrueshme dhe kritikja më e fortë e Donald Trump gjatë zgjedhjeve paraprake republikane, ka thënë se synon të votojë për ish-presidentin amerikan në nëntor.

Haley po fliste në Institutin Hudson në Washington të mërkurën, paraqitja e saj e parë publike që nga largimi nga gara në mars. Ajo u pyet nëse Joe Biden ose Trump do të bënin një punë më të mirë për çështjet e sigurisë kombëtare.

Ish-ambasadorja në OKB përshkroi një listë prioritetesh kur zgjidhte një president, duke filluar nga nevoja për të mbështetur aleatët dhe për të kërkuar llogari nga armiqtë, tek mbështetja e kapitalizmit dhe lirisë duke reduktuar borxhin kombëtar.

“Trump nuk ka qenë i përsosur në këto politika”, tha Haley.

“Këtë e kam bërë të qartë shumë e shumë herë. Por Biden ka qenë një katastrofë. Kështu që unë do të votoj për Trump”.

52-vjeçarja shtoi si paralajmërim: “Duke thënë këtë, i qëndroj asaj që thashë në fjalimin tim të pezullimit. Trump do të ishte i zgjuar të kontaktonte me miliona njerëz që votuan për mua dhe të vazhdojnë të më mbështesin dhe të mos supozojnë se ata thjesht do të jenë me të. Dhe sinqerisht shpresoj që ai ta bëjë këtë”.

Haley i bashkohet udhëheqësit të pakicës në Senatin amerikan, Mitch McConnell, ish-prokurorit të përgjithshëm William Barr dhe Chris Sununu, guvernatorit të New Hampshire, në radhët e kundërshtarëve të dikurshëm të Trumpit, të cilët megjithatë do ta mbështesin atë si kandidatin e partisë.

Gjatë një fushate paraprake, ajo tha se Trump kishte “humbur çdo lloj qëndrueshmërie politike”, kishte treguar “dobësi morale”.

Ajo argumentoi se Amerika duhet të largohet nga “kaosi” i tij. Trump u përgjigj dhe së fundi hodhi poshtë raportet se ai mund ta konsideronte Haley-n si kandidaten e tij.

Kthesa e Haley provokoi një reagim të shpejtë.

Edhe pse ajo u largua nga zgjedhjet paraprake në fillim të marsit, Haley ka vazhduar të mbledhë deri në 20% në gara, një shenjë e qartë paralajmëruese për fushatën e Trump. Ish-presidenti e ka hedhur poshtë idenë e përpjekjes për t’u bërë thirrje votuesve të Haley-t, ku Biden tha në Atlanta këtë fundjavë: “Më lejoni të them, gjithmonë do të ketë një vend për votuesit e Haley-t në fushatën time”.

Trump është mbështetur gjithashtu nga ish-kundërshtarët e parë republikanë, duke përfshirë Doug Burgum, guvernatorin e Dakotës së Veriut, Vivek Ramaswamy, një sipërmarrës dhe senatorin e Karolinës së Jugut, Tim Scott.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore