Muzikë

Nicki Minaj, artistja me më së shumti fjalë eksplicite në këngët e saj – por, nga kush pasohet?


Ekspertët e gjuhës në Preply janë thelluar në tekstet e 3 mijë e 632 këngëve nga artistet më të mira gra të Billboard 100, që përfshijnë zhanre dhe dekada të ndryshme.

Fokusi i studimit ishte zbulimi i artistit që përdor gjuhën më të eksplicite në muzikën e tyre, shkruan USA Today, transmeton AlbanianPost.

Duke dalë në qendër të vëmendjes, rep artistja dhe këngëtarja me origjinë trinidadiane, Nicki Minaj qëndron në krye të kësaj liste.

Studimi zbulon se tekstet e Minaj përmbajnë 1612 raste të fjalëve të eksplicite dhe kjo nënkupton se një nga çdo 30 fjalë në këngët e saj është një fjalë e tillë.

Gjuha eksplicite në muzikë: Një vështrim më i afërt

Pozicionin e dytë e siguron Megan Thee Stallion nga Houston, tekstet e së cilës përmbajnë plot 474 fjalë jo të hijshme.

Vlen të përmendet se ndërsa Megan Thee Stallion përdor fjalë sharje dy herë më shpesh se Minaj, numri i përgjithshëm i fjalëve eksplicite të kësaj të fundit mbetet i pakrahasueshëm.

Ky kontrast në numra paraqet një perspektivë unike për përdorimin e gjuhës eksplicite në industrinë e muzikës.

Në anën tjetër të spektrit, këngëtarja me bazë në Nashville, Taylor Swift, paraqet një dallim të mprehtë me këto figura.

Në repertorin e saj me mbi 240 këngë, Swift ka përdorur fjalë eksplicite vetëm 60 herë, duke treguar një qasje dukshëm më të përmbajtur ndaj përdorimit të gjuhës së tillë në tekstet e saj.

Më poshtë gjeni 15 këngëtaret femra që kanë përdorur më shumë fjalë të tilla në tekstet e tyre muzikore.

1. Nicki Minaj: 1612

2. Megan Thee Stallion: 474

3. Beyonce: 303

4. Rihanna: 229

5. Doja Cat: 215

6. SZA: 165

7. Ariana Grande: 158

8. Summer Walker: 149

9. Lady Gaga: 142

10. Ice Spice: 140

11. Lizzo: 133

12. Miley Cyrus: 122

13. Lana Del Rey: 107

14. Latto: 82

15. Taylor Swift: 60

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore