Kosova

Nga 30 mijë në 26 mijë, zvogëlohet buxheti i Komisionit Hetimor për Rezervat Shtetërore


Komisioni hetimor për rezervat shtetërore.

Buxheti i Komisionit Hetimor për Rezervat Shtetërore është zvogëluar nga 30 mijë euro në 26 mijë euro.

Ky vendim është marrë gjatë mbledhjes se Komisionit Hetimor Parlamentar, ku deputeti i Lëvizjes Vetëvendosjes, Driton Hyseni ka kërkuar që ky buxhet të zvogëlohet pasi konsideronte se është i lartë.

Pas kësaj ankese, anëtarët e komisionit e kanë votuar buxhetin në vlerë prej 26 mijë e 950 euro.

Ndërsa, deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Valentina Bunjaku, ka kërkuar nga deputetët e Vetëvendosjes që mos bëhen “shumë të arsyeshëm”.

“Mjetet do t’i kthehen Kuvendit nëse nuk shpenzohen”, ka thënë Bunjaku, pas deklaratës së Hysenit.

Kurse, deputetja e Lidhjes Demokratike e Kosovës, Doarsa Kica-Xhelili, deklaroi se në buxhet nuk janë të përfshirë edhe kompensimet për ekspertë.

Deputetja Doarsa Kica-Xhelili ka thënë se në buxhet përfshihen edhe kompensimet për ekspertë.

“Nuk di si mund t’i reduktojmë sepse janë ekspertiza të shtrenjta. Nëse ka mbetur te byfeja, hiç s’ka problem. Kafet i blejmë vetë”, ka thënë ajo.

Qalaj, deklaroi se tabelën e buxhetit e ka bërë administrata e Komisionit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore