Sport

NFL, Beyonce, boksi dhe birra: Si Tottenham e bëri stadiumin një makineri parash


Një makineri parash me 7 milionë euro të ardhura për ndeshje, pa harruar ngjarje që nuk kanë lidhje me futbollin, nga boksi te NFL dhe përmes koncerteve si Beyonce. Kështu Tottenham arriti të zhvillojë në majë stadiumin e ri, i inauguruar në vitin 2019 dhe që sot bëhet burim të ardhurash si pak klube të tjera në botë.

Në fakt, në një artikull të gjatë të “The Athletic”, analizohet sesi Tottenham ia del të gjenerojë të ardhura të konsiderueshme nga një stadium që kushton rreth 1.5 miliardë euro.

“White Hart Lane” i vjetër, edhe pse karakteristik, solli mesatarisht rreth 1.3 milionë euro për ndeshje. Në sezonin 2016-17, sezoni i fundit i luajtur në vendin historik, të ardhurat arritën në rreth 50 milionë euro.

Sot stadiumi i ri i Tottenham Hotspur është një arenë gjigande me 62,000 vende, i cili sot gjeneron rreth 7 milionë euro të ardhura për ndeshje.

Në 2021-22 (ende me kufizime Covid) Tottenham-i fitoi 125 milionë euro, i dyti vetëm pas Manchester United në Angli.

Dhe një pjesë e konsiderueshme vjen nga lokalet dhe restorantet e ndryshme brenda stadiumit, të cilat gjenerojnë rreth 1.2 milionë euro për ndeshje edhe pas ndeshjes, kur qëndrojnë të hapura për një kohë të gjatë.

Padyshim që është edhe çështja e çmimeve të biletave. Biletat e sezonit të ardhshëm do të kushtojnë nga 1000 deri në 2800 euro, një rritje prej 6% krahasuar me çmimet e sezonit aktual, shifra që kanë zemëruar tifozët.

Megjithatë, ndeshjet e futbollit të zhvilluara në stadium do të jenë gjithmonë vetëm një pjesë e vogël, sepse Tottenham synon ta mbushë atë edhe kur Spurs nuk luajnë. Marrëveshja më e rëndësishme mbetet ajo me NFL, e cila paguan për çdo ndeshje në stadiumin e Londrës.

Për më tepër, Tottenham mbledh një përqindje të të ardhurave nga ushqimet dhe pijet, e cila vlerësohet të jetë tre herë më e madhe se një ndeshje e vetme e Spurs, si dhe një përqindje e mallrave.

Jo vetëm NFL, por edhe regbi dhe boksi ishin protagonistë në objektin e Tottenham-it. Mbi të gjitha, është tema e koncerteve. Në vitin 2022, ai priti dy netë nga secila, Lady Gaga dhe Guns N’ Roses, përpara se të kishte ngjarjen më të madhe muzikore në historinë e stadiumit në fund të sezonit të kaluar, pesë netë të Beyonce, si pjesë e turneut të saj botëror “Renaissance”.

Koncerte që sollën të ardhura nga qiratë, si dhe një përqindje nga tregtimi, ushqimi dhe pijet për Tottenham. Të ardhurat llogariten kështu në rreth 17 milionë euro, por edhe duke marrë parasysh kostot, flasim për rreth 6 milionë të ardhura neto.

Të gjitha pa harruar leva të tjera në të cilat mund të fokusohet Tottenham, si çështja e të drejtave të emrit. Klubi është i përkushtuar për të gjetur partnerin e duhur, por nuk ka qenë e lehtë me pandeminë dhe Brexit. Për më tepër, javën e kaluar Tottenham mori miratimin për hotelin e ri 30-katësh që po ndërton pranë stadiumit.

Por edhe hoteli nuk do të jetë fundi i punës së zhvillimit, me Tottenham-in që planifikon zhvillime të mëtejshme, duke përfshirë ndërtesat e larta të banimit, në tokën që ata zotërojnë pranë stadiumit.

Nga ana tjetër, objekti i ri ka pasur gjithashtu një ndikim në zonë. Sipas një raporti të “EY”-së, Tottenham kontribuoi me një “vlerë të shtuar bruto prej 344 milionë paundë” në 2021-22, duke sjellë 3,700 vende pune.

Me më shumë ngjarje dhe më shumë vizitorë që priten, kjo shifër pritet të rritet në 585 milionë paundë të kontribuar në sezonin 2026-27.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore