Vende

New York, vendet më të bukura për t’u vizituar me fëmijët


Qyteti i New York-ut ofron gjithçka për fëmijët e çdo moshe. Aty është shtëpia e disa prej muzeve më të mira, restoranteve krijuese dhe parqeve të bukura në botë.

A është New York i mirë për fëmijët?

Ka disa sfida për fluksin e jetës në qytet. Blloqet e gjata të qytetit janë rraskapitëse për gjymtyrët e vogla të fëmijëve dhe kafenetë komode janë një shtrydhje e ngushtë për karrocat.

Megjithatë, eksplorimi i qytetit që nuk fle kurrë me fëmijët është po ashtu një përvojë magjike. Këtu janë disa mënyra për të përfituar sa më shumë nga një udhëtim me familjen në qytetin e New York-ut.

Gjërat më të mira për të bërë në New York.
© Andrea Izzotti / Shutterstock

Muzeu Amerikan i Historisë Natyrore

Ju nuk duhet të jeni një tifoz i shkencës për të shijuar muzeun e njohur Amerikan të Historisë Natyrore. Nga dinozaurët e përmasave të mëdha, duke përfshirë një Tyrannosaurus të frikshëm Rex, te Hayden Planetarium, familjet mund të kalonin një ditë në këtë muze emocionues.

© Jamie McCarthy/Getty Images

Teatri i Ri i Fitores

Turistët vijnë në New York për zgjedhjen spektakolare të shfaqjeve në Broadway. The New Victory Theatre është një nga sekretet më të ruajtura të NYC.

Çdo shfaqje ka një moshë të përshtatshme, duke filluar nga foshnjat te fëmijët më të rritur, duke e bërë më të lehtë për prindërit të planifikojnë.

© Granger Wootz / Getty Images

Park qendror

Qyteti i New York-ut ka një bollëk hapësirash të gjelbërta, por Central Park, një oaz urban me sipërfaqe 845 hektarë, është më i dashuri.

Me livadhe të mirëmbajtura për piknikë, shtigje të bukura për të ecur dhe 21 kënde lojërash të pabesueshme, parku kryeson listat e shumicës së vizitorëve.

© Christian Mueller / Getty Images

Qyteti i kinezëve

Nuk ka asgjë më argëtuese për të gjithë familjen sesa një pasdite në Chinatown. Ka ide më se të mjaftueshme për ta mbajtur familjen tuaj të zënë nga programimi familjar në Muzeun e Kinezëve në Amerikë te aromat e akullores së egër në Chinatown Ice Cream Factory.

Por, për një përvojë unike të drekës, familjet duhet të ndalen pranë dhomave të bollshme dhe të zbukuruara të ngrënies së Golden Unicorn në zemër të Chinatown.

© Dan Herrick / Lonely Planet

Lagjet e rekomanduara

Ka kaq shumë lagje të mrekullueshme në New York, dhe në varësi të pikës tuaj të çmimeve dhe interesave, ka mundësi të pakufizuara të hotelit.

Turistët shpesh zgjedhin të qëndrojnë në Upper West Side për muzetë dhe restorantet ose South Street Seaport për rrugët me kalldrëm dhe terrenet e lojërave. Një nga zonat më unike për të qëndruar është në lagjen Dumbo (poshtë nën mbikalimin e urës Manhattan), e njohur për të qenë direkt përtej urës së Brooklyn.

Si të lëvizni

Nuk ka mënyrë më të mirë për të zbuluar New York City me fëmijë sesa hipur në metro. Gjithashtu është ekonomike, pasi fëmijët nën 44 inç mund të hipin në metro falas kur shoqërohen nga një i rritur. Jo të gjitha ndalesat e metrosë kanë ashensorë, kështu që prindërit me karrocë fëmijësh duhet të kenë kujdes.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore