Lajme

New York-u është qyteti më i shtrenjtë në botë për emigrantët


New York-u e ka tejkaluar Hong Kong-un duke u bërë qyteti më i shtrenjtë në botë për emigrantët.

Rritja e qirave “deri në qiell” bëri që Singapori gjithashtu të vendoset në pesëshen e parë, sipas një studimi të ri.

Lajmi u bë i ditur nga kompania amerikane “Bloomberg”.

Rritja e inflacionit dhe rritja e kostove të akomodimit u përmendën si arsyet që New York-u kryesonte renditjen e kostos së jetesës së ECA International për vitin 2023.

Gjeneva dhe Londra mbetën respektivisht në vendet e treta dhe të katërta.

Singapori u ngjit nga vendi i 13-të vitin e kaluar për të hyrë në top pesëshen për herë të parë.

Kjo lëvizje parashikon një prirje të përgjithshme midis qyteteve aziatike të rrëshqitjes poshtë renditjes.

Pjesërisht ajo i atribuohet normave më të ulëta të inflacionit në krahasim me rajonet e tjera.

Rritja e qendrës financiare të Azisë Juglindore “ishte kryesisht për shkak të rritjeve të mëdha në kostot e akomodimit”, tha Drejtori Rajonal i ECA International për Azinë, Lee Quane.

Rritja e kërkesës për shtëpi me qira, pjesërisht e nxitur nga lehtësimi i mëhershëm i kufizimeve të COVID-19 në krahasim me vendndodhjet e tjera kyçe në rajon, nuk u përputh me rritjet përkatëse në ofertën e akomodimit.

Rritja më e madhe e vitit ishte Stambolli, i cili u ngjit me 95 vende në vendin e 108-të, pas një rritjeje prej 80 për qind të çmimeve të nxitur nga politikat ekonomike të Presidentit Rexhep Tajip Erdogan, sipas raportit.

Sondazhi gjithashtu zbuloi se qiratë në Dubai u rritën me pothuajse një të tretën nga fluksi i emigrantëve rusë, duke e çuar qytetin në vendin e 12-të.

Ndërsa shumica e qyteteve evropiane u rritën në renditje, qytetet norvegjeze dhe suedeze ranë me valuta të dobësuara dhe qytetet franceze ranë me norma më të ulëta inflacioni krahasuar me vendet e tjera të BE-së.

Qytetet kineze ranë në renditje për shkak të ndikimit të një monedhe më të dobët dhe normave më të ulëta të inflacionit në krahasim me vendet e tjera

Renditjet për të gjitha qytetet amerikane u rritën për shkak të dollarit të fortë dhe inflacionit të lartë, me San Francisko që hyri në top 10.

ECA International analizon koston e mallrave dhe shërbimeve të konsumit, duke marrë parasysh kostot e qirasë në zonat e banuara zakonisht nga emigrantët, për të renditur 207 qytete në 120 vende dhe territore anembanë botës.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore