Pajisje

Netanyahu pritet të takohet me Elon Musk për të diskutuar antisemitizmin në X


Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, thuhet se do të udhëtojë për në Silicon Valley për të takuar pronarin e X, Elon Musk.

E gjitha për të ndihmuar në lehtësimin e krizës mbi antisemitizmin në platformën e mediave sociale të njohur më parë si Twitter.

Takimi, i cili do të përfshijë liderë të tjerë të teknologjisë, pason kërcënimin e Musk se do të padisë Lidhjen Anti-Defamation (ADL), një grup i të drejtave civile me bazë në SHBA që bën fushatë kundër antisemitizmit.

Musk e akuzoi grupin se u përpoq të dëmtojë platformën duke “akuzuar rrejshëm atë dhe mua si antisemitë”.

Sipas tij, një  padi për shpifje do të ishte mënyra për të “pastruar” platformën X nga akuzat.

Musk ka thënë se shitjet e reklamave ishin ulur dhe të ardhurat kishin humbur për shkak të ADL.

Këtë verë, Twitter pati një rënie prej 50 për qind në të ardhurat nga reklamat dhe një ngarkesë të madhe borxhi.

Vetë Musk postoi në X se ai ishte “pro fjalës së lirë, por kundër antisemitizmit të çdo lloji”.

Që nga marrja e Twitter-it nga Musk në tetor 2022, është përballur vazhdimisht me akuza për antisemitizëm dhe është përballur me sfidat që lidhen me përmbajtjen antisemitike në platformë.

Jonathan Greenblatt, shef ekzekutiv i Lidhjes Anti-Shpifje, ka thënë në një postim në X se një postim i Musk “do të trimëronte ekstremistët që tashmë sajojnë komplote anti-hebreje dhe janë përpjekur të sulmojnë Sorosin dhe komunitetet hebreje si rezultat”.

Në korrik, Gjermania kërcënoi të gjobisë X për 54 milionë dollarë për dështimin në heqjen e një sërë postimesh të raportuara antisemitike.

Shefja ekzekutive e X, Linda Yaccarino, ka punuar shumë për të kontrolluar pasojat e postimeve të Musk.

Në një postim në platformë, Yaccarino ka shkruar se “X kundërshton antisemitizmin në të gjitha format e tij”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore