Lajme

Netanyahu dërgohet me urgjencë në spital, zyra e tij thotë se ai është në ‘gjendje të mirë’


Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu u dërgua me urgjencë në spital të shtunën, por ishte në “gjendje të mirë” pasi iu nënshtrua një vlerësimi mjekësor, tha zyra e tij.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia amerikane “Associated Press”.

Zyra e liderit izraelit tha se ai po trajtohej në spitalin Sheba të Izraelit, pranë qytetit bregdetar të Tel Aviv-it, por nuk dha detaje të mëtejshme.

Walla, një faqe kryesore lajmesh izraelite, citoi një zyrtar të paidentifikuar të afërt me Netanyahu-n të thoshte se ai kishte rënë të fikët në shtëpi, por ishte plotësisht i vetëdijshëm në spital.

Haaretz, një faqe tjetër lajmesh, citoi zyrtarët e spitalit të kenë thënë se Netanyahu ishte i vetëdijshëm dhe po ecte vetë. Raportimet nuk mund të konfirmoheshin menjëherë nga AP-ja.

Netanyahu, 73 vjeç, është udhëheqësi më jetëgjatë i Izrael-it.

Ai ka shërbyer në mandate të shumta duke zgjatur mbi 15 vjet në detyrë.

Qeveria e tij aktuale e ekstremit të djathtë, një koleksion partish fetare dhe ultranacionaliste, mori detyrën dhjetorin e kaluar.

Netanyahu thuhet se është përgjithësisht në gjendje të mirë shëndetësore, megjithëse ai u shtrua në spital për pak kohë tetorin e kaluar pasi u ndje keq gjatë lutjeve në Yom Kippur, ditën kur hebrenjtë vëzhgues agjërojnë.

Izraeli është aktualisht në mes të një vale të nxehti, me temperatura në mes të 30 gradë Celsius.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore