Shqipëria

Nënshkruhet marrëveshja për ndërtimin e Aeroportit të Vlorës


Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, së bashku me ministren e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, të martën e 20 prillit nënshkruan marrëveshjen me kompaninë e Behgjet Pacollit, për ndërtimin e Aeroportit të Vlorës.

Rama bëri me dije se ky aeroport është 100% i financuar dhe se do të jetë motor i ekonomisë shqiptare.

Në fjalën e saj, Balluku paraqiti fazat në të cilat do të kalojë projekti.

“Brenda 14 muajve, do të nisin punimet. Do të ketë një fazë përgatitore për sa i përket studimit mjedisor dhe arkeologjik. Tetë muaj do të jenë në dispozicion për kushtet paraprake dhe, më pas, do të bëhet dorëzimi përfundimtar i projektit”.

Ajo vendosi theksin se në këtë aeroport, si asnjëherë më parë, do të ketë dhe dy sektorë të rëndësishëm “mirëmbajtja e avionëve dhe kargo ose hangarë”.

Sipas saj, kargot do të bëjnë të mundur transportimin e mallrave trans-oqeanike përmes ajrit.

Kryeministri, finalizimin e kësaj kontrate, e cilësoi si një moment më të rëndësishëm se vaksinat, pasi do t’i sjellin ekonomisë shqiptare një rritje të madhe.

Gjithashtu ndërtimi do të bëjë të mundur dhe hapjen e mijëra vendeve të reja pune, sipas tij.

Ngecjen e këtij projekti, ai e cilësoi si një mallkim. Duke përmendur pandeminë si një tjetër faktor që anuloi hapjen e garës.

Po ashtu, futja në garë e Pacollit, sipas Ramës “ishte një ëndërr e Pacollit e bërë realitet, për të lënë gjurmë në ndërtimin e një vepre të madhe në Shqipëri, që do të mbajë emrin e tij”.

“Behgjeti nuk gjeti rrugën e një telefonate me mua, për të thënë se donte të merrej me këtë punë, por hyri në garë dhe e fitoi atë me një konsorcium që i kap të gjitha kapacitetet”.

Në fund, Rama theksoi faktin se katër porta hyrëse nga qielli do të hapen “me se s’bën”.

Në fund vendosi theksin te hapja e garës për ndërtimin e një aeroporti tjetër në qytetin bregdetar të Sarandës.

“Do të bëjmë në Vlorë akademinë e aviacionit. Përtej pandemisë, na është hapur një vizion i gjerë”, e mbylli Rama.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore