Lajme

Në Vjenë, kanavacat anohen për klimën


Në Liqenin Attersee, Shtëpitë buzë Detit … në Vjenë, këto kryevepra të Gustav Klimt dhe Egon Schiele janë anuar që nga e mërkura e 22 marsit për të rritur ndërgjegjësimin për ndryshimet klimatike.

Muzeu i famshëm Leopold, një objektiv i kohëve të fundit i aktivistëve mjedisorë, ka anuar 15 piktura me numrin e shkallëve, peizazhet e përshkruara të të cilave mund të ngrohen në vitet në vijim nëse ndryshimi i klimës del jashtë kontrollit.

Një vizion shqetësues, kur zakonisht këto piktura janë qetësuese.

“Një rritje e temperaturës prej vetëm disa gradësh do të nxiste lulëzimin e algave dhe do të thahej gradualisht liqeni i bukur bruz”, lexohet, për shembull, pranë pikturës Attersee.

Që brezat e ardhshëm të jenë në gjendje ta admirojnë këtë peizazh siç është pikturuar nga artisti, ngrohja duhet të kufizohet në 1.5°C në krahasim me epokën para-industriale, paralajmëron muzeu, ndërsa ekspertët nga IPCC-ja kanë bërë thirrje këtë javë për të vepruar në mënyrë radikale për të siguruar “një e ardhme e jetueshme”.

Të shohësh “vende të bukura” në një pozicion të paqëndrueshëm është e mjaftueshme për t’ju trishtuar dhe “të nxitni të veproni” për “çfarë do të humbasë”, tha për AFP Sofie Skoven, një studente daneze që viziton klasën e saj në kryeqytetin austriak.

Projekti thërret në vëmendje edhe disa gradë të tjera nga ky institucion që strehon, me 6 mijë pjesët e tij, një nga koleksionet më të mëdha të artit austriak në botë, me fokus gjysmën e dytë të shekullit të 19-të dhe modernizmin që pasoi.

Nëpërmjet kësaj nisme, regjisori Hans-Peter Wipplinger shpjegon “dua të paralajmërojë për pasojat dramatike të krizës klimatike”.

Koncepti në fakt u imagjinua si një përgjigje ndaj aktivistëve që kishin spërkatur një pikturë të Klimt – të mbrojtur nga xhami – me një lëng të zi në nëntor për të denoncuar një partneritet midis muzeut dhe gjigantit të naftës OMV.

Një marifet që menaxheri i muzeut e kishte vlerësuar pak, duke denoncuar “një metodë të keqe”.

U desh të shumohej nga dritaret përballë kanavacave, për të përforcuar mbikëqyrjen e dhomave dhe kontrollet në hyrje.

Ai shpreh keqardhjen për koston e bërë, ndërkohë që janë rritur edhe primet e sigurimit, pa garantuar që masa të tilla të “parandalojnë” një tjetër incident.

E dukshme deri në qershor dhe e zhvilluar me një rrjet shkencëtarësh austriakë që i kushtojnë kërkimet e tyre klimës, iniciativa u prit në mënyra të ndryshme nga vizitorët.

Pamja mësohet dhe në fund, “banalizon ngrohjen”, vlerëson Joachim Burdack, një pensionist gjerman 71-vjeçar.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore