Kosova

Në qershor votohet Projektligji për Sigurimet Shëndetësore, thotë Vitia


Arben Vitia

Projektligji për Sigurimet Shëndetësore – një nga premtimet kryesore të Qeverisë aktuale të Kosovës – pritet të finalizohet dhe të dërgohet për miratim në Qeveri deri në fund të muajit qershor të këtij viti.

Kështu të paktën ka bërë të ditur ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, i cili ndër të tjera ka potencuar se Ministria e Shëndetësisë pas përfundimit të pandemisë ka filluar menjëherë studimin e fizibilitetit për për sistemin informativ shëndetësor.

“Tani pritet vetëm nënshkrimi nga ana e ministrit të financave për kredi nga Banka Botërore për të marr mjete për të filluar me punë për implementimin e sistemit informative shëndetësor”, ka thënë ai në një intervistë për Ekonomia Online.

Projektligji aktualisht, sipas Vitisë, është në fazën finale të adresimit të komenteve pas konsultave paraprake dhe diskutimeve publike.

“Ky ligj ka pasur të përfundoi gjatë muajit majit, mirëpo për shkak të komenteve të ndryshme që kanë qenë me dhjetar faqe komente, pasi është një ligj shumë i rëndësishëm që përcakton shëndetësinë kosovare në vitet e ardhshme ka marr kohë deri sa jemi përgjigjur të gjitha këtyre komenteve”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore