Sport

Në Itali e bëjnë fakt të kryer: Thiago Motta trajneri i ri i Juventusit për sezonin e ardhshëm


Thiago Motta

Sipas një raporti nga gazetari i “SportItalia”, Michele Criscitiello, Juventus-i tashmë ka arritur një marrëveshje me trajnerin e Bologna-s, Thiago Motta, për sezonin e ardhshëm.

Bardhezinjtë kanë arritur vetëm një fitore në nëntë ndeshjet e fundit, me pikëpyetje serioze për të ardhmen e trajnerit Max Allegri.

Gazetari i “SportItalia”, Criscitiello, ka hedhur një bombë me zbulimin e tij të fundit, duke sugjeruar se Thiago Motta do të marrë frenat si trajneri i ardhshëm i Juventus-it.

Duke e përshkruar atë si një revolucion tregu që do të shohë ndryshime të shumta mes lojtarëve, Criscitiello sugjeron që emërimi i Thiago Motta-s është pjesë e vizionit të madh të drejtorit sportiv të Juventus-it, Giuntoli.

Veçanërisht, Giuntoli thuhet se ka lëvizur me shpejtësi për të siguruar shërbimet e Motta-s përpara konkurrencës nga klubet e tjera kryesore.

Criscitiello sugjeron që marrëveshja midis Juventus-it dhe Motta-s shtrihet përtej kushteve të thjeshta kontraktuale, duke përfshirë diskutime strategjike se si të formësohet skuadra për të ardhmen.

Ardhja e përfolur e Motta-s sinjalizon gjithashtu një largim të mundshëm për trajnerin aktual Allegri, i cili ose mund të marrë një vit pushimi ose të negociojë një ndërprerje të kontratës.

Theksohet se tifozët e Juventus-it nuk kanë gjasa të tolerojnë një sezon tjetër eksperimental, pasi janë të lodhur nga tranzicionet dhe trazirat e vazhdueshme. Me Motta-n në krye, Juventus-i pritet të përqafojë një epokë të re në vend që të kalojë një fazë tjetër tranzitore.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore