Lajme

Ndryshimet klimatike po rrezikojnë Afrikën


Një raport i ri nga Organizata e Kombeve të Bashkuara nxori në pah “cenueshmërinë” e Afrikës nga pasiguria ushqimore, varfëria dhe zhvendosja e popullsisë si rezultat i ndryshimit të klimës.

Raporti u publikua përpara samitit të klimës COP26 në Glasgow, pasi OKB-ja paralajmëroi se kushtet ekstreme mund të shtyjnë më shumë njerëz të emigrojnë larg kontinentit.

Tashmë, rreth 1.2 milionë njerëz u zhvendosën nga stuhitë dhe përmbytjet në vitin 2020, gati dy herë e gjysmë më shumë.

Çfarë shkruhet në raport?

“Deri në vitin 2030, vlerësohet se deri në 118 milionë njerëz jashtëzakonisht të varfër do të ekspozohen ndaj thatësirës, ​​përmbytjeve dhe nxehtësisë ekstreme në Afrikë, nëse nuk merren masa të përshtatshme”, tha Josefa Leonel Correia Sacko, komisionere për Ekonominë Rurale dhe Bujqësia në Komisionin e Bashkimit Afrikan.

Sipas raportit, i cili ishte një përpjekje e përbashkët me Organizatën Botërore Meteorologjike (WMO), të varfrit janë ata që jetojnë me më pak se 1.9 dollarë në ditë.

“Në Afrikën nën-Sahariane, ndryshimi i klimës mund të ulë më tej produktin e brendshëm bruto deri në 3%”, tha Sacko në parathënien e raportit.

Afrika përbën më pak se 4% të emetimeve të gazrave serë, por prej kohësh është parashikuar të ndikohet rëndë nga ndryshimet klimatike.

Tokat bujqësore të saj tashmë janë të prirura ndaj thatësirës, ​​shumë prej qyteteve të saj kryesore ndodhen përgjatë bregdetit dhe një pjesë e madhe e popullsisë së saj jeton në varfëri.

Raporti parashikoi se me ritmet aktuale të tre akullnajat e Afrikës do të ishin zhdukur deri në vitet 2040.

Vitin e kaluar, masa tokësore dhe ujërat e Afrikës u ngrohën më shpejt se mesatarja botërore.

Në veçanti, mali Kenia pritet të degradohet, gjë që do ta bënte atë “një nga vargjet e para të tëra malore që humbi për shkak të ndryshimeve klimatike të shkaktuara nga njerëzit”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore