Lajme

Ndryshimet klimatike e bënë valën e të nxehtit në SHBA dhe Meksikë 35 herë më të mundshme


Ndryshimet klimatike të shkaktuara nga njeriu kanë bërë që të nxehtit ekstrem të fundit në jugperëndim të SHBA-ve, Meksikë dhe Amerikën Qendrore të arrijnë rreth 35 herë më shumë, thonë shkencëtarët.

Grupi World Weather Attribution (WWA) studioi nxehtësinë e tepërt midis majit dhe fillimit të qershorit, kur vala e të nxehtit në SHBA u përqendrua në shtetet jugperëndimore, përfshirë Kaliforninë, Nevadën dhe Arizonën.

Temperaturat ekstreme në Meksikë gjithashtu morën jetë gjatë kësaj periudhe.

Studime të tilla atribuimesh kërkojnë pak kohë për t’u përfunduar, kështu që është shumë herët që shkencëtarët të thonë se sa rol po luan ndryshimi i klimës në valën aktuale të të nxehtit që shtrihet nga qendra e SHBA-së në veri-lindje dhe në Kanada.

Në raportin e tyre të ri, shkencëtarët thanë se një valë e tillë e të nxehtit tani kishte katër herë më shumë gjasa se sa ishte në vitin 2000, e nxitur nga emetimet e ngrohjes së planetit.

Shumë ngjarje ekstreme të motit, duke përfshirë valët e të nxehtit, po bëhen më të shpeshta dhe më intensive si rezultat i ndryshimeve klimatike, thonë ekspertët.

“Rezultatet e studimit tonë duhet të merren si një paralajmërim tjetër se klima jonë po ngrohet në nivele të rrezikshme”, tha Izidine Pinto, studiuese në Institutin Meteorologjik Mbretëror të Holandës.

Studimi i WWA u fokusua në një rajon që përfshin SHBA-të jugperëndimore dhe Meksikën, si dhe Guatemalën, Belizen, El Salvadorin dhe Hondurasin, të cilët gjithashtu panë temperatura të larta të rrezikshme.

Shkencëtarët thanë se shtrirja më e nxehtë pesë-ditore në të gjithë rajonin në qershor u bë rreth 1.4 gradë Celsius më e ngrohtë nga ndryshimet klimatike.

“Çdo pjesë e një shkalle ngrohjeje ekspozon më shumë njerëz ndaj nxehtësisë së rrezikshme”, tha Karina Izquierdo, Këshilltare Urbane për rajonin e Amerikës Latine dhe Karaibeve në Qendrën Klimatike të Kryqit të Kuq.

“Nxehtësia shtesë prej 1,4 gradë Celsius e shkaktuar nga ndryshimet klimatike do të ishte ndryshimi midis jetës dhe vdekjes për shumë njerëz gjatë majit dhe qershorit”.

Zyrtarët meksikanë e kanë lidhur valën e të nxehtit me vdekjen e shumë njerëzve. Gjithashtu është fajësuar për vdekjen e majmunëve ulëritës në shtetin jugor të Tabaskos.

Shkencëtarët nënvizuan rrezikun nga temperaturat e larta të natës – një kërcënim serioz për shëndetin pasi trupi nuk ka kohë për të pushuar dhe për t’u rikuperuar.

Grupi WWA kryen studime të atribuimit të shpejtë mbi ngjarjet e motit në mbarë botën për të parë rolin që ka luajtur ndryshimi i klimës në ashpërsinë e tyre.

Shkencëtarët ekzaminojnë ngjarjet, duke i krahasuar ato me modelet e asaj që ka të ngjarë të kishte ndodhur në një botë që nuk i nënshtrohet ngrohjes globale të shkaktuar nga njeriu.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore