Sport

Ndeshje, këngë dhe valle – Shqipëria feston kualifikimin në Euro 2024


Kombëtarja e Shqipërisë do të luajë këtë të hënë ndeshjen e fundit në kualifikueset e Kampionatit Evropian, Euro 2024, ndaj Ishujve Faroe. Kuqezinjtë janë kualifikuar tashmë, por luajnë për të mbajtur vendin e parë në grup.

Nën moton “Po ku ka si ti, o Shqipëria ime”, mbrëmja e sotme në “Air Albania” premton të jetë një fest e vërtetë. Përtej futbollit, priten këngë dhe valle në pëfundim të sfidës, si dhe festime të tjera në kryeqytet dhe jo vetëm.

Shqipëria do të përballet me Ishujt Faroe të hënën në mbrëmje, ora 20:45, në kërkim të fitores që do të garantojë vendin e parë në Grupin E.

Në një kohë kur vendasit kanë siguruar tashmë një vend në Euro 2024, vizitorët janë në fund me vetëm një pikë në emër të tyre.

Ndërkohë që Shqipëria u kualifikua në Euro 2016 dhe prej disa kohësh është në një kurbë rritëse, fitimi i një vendi në Euro 2024 nuk pritej me Çekinë dhe Poloninë në grupin e tyre.

Kjo është veçanërisht e vërtetë kur ata humbën 1-0 ndaj Polonisë në ndeshjen e tyre fillestare, por një seri prej shtatë ndeshjesh pa humbje ka çuar në kualifikimin e skuadrës së Sylvinho-s.

Fitoret ndaj Polonisë dhe Republikës Çeke në shtator dhe tetor rezultuan vendimtare, duke lënë një barazim 1-1 në Moldavi të premten mjaftueshëm për të vulosur një vend në Euro 2024.

Goli i pësuar në minutën e 87-të nuk i largoi asgjë arritjes së tyre, Sylvinho dhe skuadra e tij thjesht u gëzuan për t’u kthyer në skenën e madhe të futbollit.

Megjithatë, ata tani do të jenë të vendosur të konfirmojnë vendin e parë dhe të sigurojnë një fushatë të mirë, duke ndihmuar potencialisht kauzën e tyre në Gjermani, ndërsa përpiqen të tregojnë se nuk do të jenë aty vetëm për numër.

Ndryshimi i parë në formacionin e Shqipërisë mund të vijë në sulm me Mirlind Dakun që mund të filloi në vend të Sokol Cikalleshit. Megjithatë, filtet se do të ketë deri në gjashtë ndryshime në formacion.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore