Film

Ndërron jetë aktori amerikan, Walter Olkewicz


Ka vdekur në moshën 72 vjeçare, aktori i njohur amerikan, Walter Olkewicz, i cili luajti rolin e Jacques Renault në “Twin Peaks”.

Djali i tij, skenaristi Zak Olkewicz, konfirmoi vdekjen e tij, ndërsa publiku ka qenë i informuar se ai ishte duke luftuar me çështje shëndetësore në 20 vitet e fundit.

Aktori tashmë i ndjerë, gjithashtu luajti rolin e punëtorit të rafinerisë së naftës, Dougie Boudreau, në katër sezonet e para të serialit “Grace Under Fire” dhe po ashtu një rol të avokatit të një mafie. Në filmin “The Client” të Joel Schumacher.

Ai ishte po ashtu pjesë e “Fire Walk With Me” dhe “Twin Peaks: The Missing Pieces”.

Olkewicz ka luajtur edhe në rolin e Markos përkrah Jeff Conaway në “Wizards and Warriors” të CBS-së, dhe u shfaq në “Partners in Crime” të NBC-së në vitin 1984, duke luajtur përballë Lynda Carter dhe Loni Anderson.

Ai gjithashtu interpretoi  rolin e Tiny McGee në “Who’s the Boss” dhe Walter Plimp në “Court Night”.

Ndërsa, Walter e bëri debutimin e tij në ekran me “Futureworld” dhe vazhdoi të shfaqej në filma duke përfshirë “1941” dhe “The Big Picture” të Steven Spielberg.

Olkewicz, la pas vetes djalin e tij dhe dy nipër e mbesa.

Albanianpost.com


Lajmet kryesore