Ndërpriten furnizimet e karburantit në Siri


Siria ka ndërprerë përkohësisht  furnizimet e karburantit për të përmbushur mungesat. Ministria  Siriane e Naftës fajësoi  sanksionet e Shteteve të Bashkuara (SHBA), më 10 janar.  Si shkak i  vonesave në mbërritjen e furnizimeve sanksionet  ‘Céasar’ do të detyrojnë Sirinë të shkurtojë deri në 24% shpërndarjen e karburantit dhe të naftës.

Vendi vuan nga mungesa e produkteve të grurit dhe të karburantit. Qeveria ka racionalizuar produktet duke e thelluar dhe më tej krizën.  Pas shkatërrimit nga lufta, vështirësitë ekonomike janë përshkallëzuar nga kufizimet për të luftuar coronavirus-in.  Një shkak tjetër janë  sanksionet e forta perëndimore ndaj qeverisë së Bashar al Asad-it.

Perëndimorët  fajësojnë qeverinë siriane për vrasjet e qindra mijëra civilëve.

Lufta civile  filloi në mars të 2011, kur trupat qeveritare shtypën protestat kundër sundimit të Bashar al-Asad-it. Ai vazhdon të qëndrojë në pushtet, pavarësisht luftës civile që ka shkatërruar Sirinë këto 10 vite.

Damasku thotë se sanksionet po ia bëjnë gjithnjë e më të vëshirë jetën civilëve.  Ekonomia e Sirisë mbështetet  kryesisht në tregtinë e naftës së papërpunuar që vjen nga Irani, i cili mbetet një aleat kyç i Damaskut  në luftën kundër opozitarëve.

Ministria Siriane e Naftës  deklaroi se do të shkurtojë më 17% sasinë e naftës dhe do të shkurtojë  me 24% sasinë e karburantit që po shpërndahet në provincat e kontrolluara deri sa të vijnë furnizimet e reja. Nuk është përcaktuar asnjë datë për heqien e racionalizimit. Shumica e sirianëve kanë të ardhura mujore me pak se 100 dollarë në muaj.

Radhët e gjata në pikat e karburantit dhe orët e pritjes janë bërë një realitet i përditshëm.  Si zgjidhje shumë  persona vendosin të ecnin ose të parkojnë automjetet e tyre private. Ulja e konsumit të naftës për ngrohje gjatë muajve të dimrit është ulur me rreth 50%./AlbanianPost.comLajmet kryesore