Lajme

Ndërmjetës për armëpushimin: Strategjia e Al Sisit për të qenë sërish protagonist


I forcuar nga fitorja e tij e dukshme në zgjedhjet presidenciale të 10 dhjetorit, Abdel Fattah al-Sisi është kthyer.

Presidenti egjiptian është protagonisti i ditëve të fundit të negociatave në Lindjen e Mesme.

Prej ditësh emisarët e tij kanë zhvilluar një propozim armëpushimi midis Hamasit dhe Xhihadit Islamik nga njëra anë dhe Izraelit nga ana tjetër.

Edhe pse plani nuk duket se ka mbledhur konsensusin e nevojshëm për momentin, ka arritur objektivin parësor: kthimin e presidentit egjiptian në qendër të skenës.

Çka e forcon Al Sisin nuk është rezultati i sondazheve: 89.6 për qind e votave të shpallura nga komisioni zgjedhor më 18 dhjetor, bënë të buzëqeshin analistët, të cilët nisën nga 97 për qind në raundet e mëparshme.

Përkundrazi, është gjeografia.

“Kriza i ka dhënë Egjiptit një shans të ri për të rivendosur reputacionin si një lojtar rajonal”, ka theksuar Marina Ottaway, analiste në qendrën Woodrow Wilson.

Por jo vetëm kaq: “ka sjellë gjithashtu qeverinë dhe qytetarët më afër njëri-tjetrit, sepse të dy ndihen të kërcënuar nga fluksi i mundshëm i refugjatëve në Sinai dhe mbështetja popullore i jep regjimit liri më të madhe veprimi”.

Me këtë skenar, Kajro i luajti me kujdes kartat e veta.

Në fazën e parë të negociatave, shërbimet sekrete egjiptiane mbetën një hap prapa, duke e lënë dialogun midis Izraelit dhe grupeve të armatosura palestineze të drejtohej kryesisht nga Katar al Thani i Emir Tamimit.

Kurse tani situata ka ndryshuar.

Ndërprerja e marrëdhënieve midis udhëheqjes ushtarake të Hamasit dhe udhëheqjes politike e shkaktuar nga presioni ushtarak izraelit ka sjellë Egjiptin në plan të parë.

Kush komunikon drejtpërdrejt me udhëheqësit ushtarakë: qofshin ata të Hamasit apo Xhihadit Islamik.

​ Pikërisht në këtë kontekst duhet lexuar edhe propozimi i armëpushimit: plani është më i kompletuari i avancuar deri më tani.

Përfshin tre faza të lirimit të pengjeve izraelite, një ndërprerje të luftimeve dhe mundësinë që banorët e Rripit të Gazës të kthehen në veri.

Deri më tani, Izraeli nuk e ka shprehur zyrtarisht mendimin e tij, ndërsa Hamasi dhe Xhihadi Islamik e kanë refuzuar propozimin.

Një burim i lartë egjiptian ka thënë për një media lokale se armëpushimi i propozuar dhe shkëmbimi i pengjeve ishte paraprak dhe do të zgjerohej vetëm pasi të merrte përgjigje nga të gjitha palët.

Ndarja do të ishte në disa pika: numri dhe emrat e të burgosurve palestinezë që duhet të lirohen në këmbim të pengjeve.

Tërheqja e plotë e Izraelit nga territori i Rripit të Gazës të kërkuar nga militantët.

Por mbi të gjitha Egjipti propozon formimin e një qeverie teknokratësh për të mbikëqyrur rindërtimin, në pritje të zgjedhjeve.

Izraeli dëshiron një Gaza të lirë nga çdo ndikim i ekstremistëve, të dy grupet refuzojnë një zgjidhje të imponuar nga jashtë dhe aq më tepër, dorëzimin total të pushtetit.

Negociatat, nga ato që janë filtruar nëpër shtypin amerikan, janë ende në vazhdim, me përfaqësuesit e Hamasit në Egjipt për të vazhduar negociatat.

Teksa priste një pikë kthese, mbreti jordanez, Abdallah, fluturoi dje në Kajro: ai dhe Al Sisi nuk e duan njëri-tjetrin, por që nga 7 tetori ata kanë një interes të përbashkët:

Të mos bëhet realitet hipoteza e hedhur nga Izraeli në fillim të luftimeve, ajo e transferimit të dhjetëra mijëra banorëve të Rripit të Gazës në të dy vendet.

As Jordania dhe as Egjipti, si në mes të një krize ekonomike dhe me liderë në vështirësi, nuk do të ishin në gjendje të duronin goditjen.

Evropa e di këtë dhe ishte e para që e njoftoi Izraelin në tetor se ishte absolutisht kundër planit.

Por rritja e presionit ushtarak izraelit po e shtyn popullsinë e Gazës më në jug, drejt Egjiptit dhe rreziku që mijëra njerëz të dëshpëruar të dynden në kufi për t’u larguar është e vërtetë.

Të vetëdijshëm për këtë, Evropa dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës e dinë se mbajtja e Egjiptit të qëndrueshëm në një rajon kaq të paqëndrueshëm është një prioritet absolut: ishte para 7 tetorit dhe është akoma më shumë sot.

Me gjithë respektin e duhur për të drejtat e njeriut dhe për ata që vazhdojnë të bëjnë thirrje për respektimin e tyre.

Al Sisi e di këtë dhe falë kësaj, pas pushimit elektoral ai rifilloi lojën e tij.

Edhe kësaj here duke luajtur si protagonist.

Marrë nga “La Repubblica”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore