Lajme

Ndërmerret hapi i parë për traktatin e plastikës pas përparimit në bisedimet e Parisit


Përfaqësuesit e shteteve kombëtare kanë ndërmarrë hapin e parë konkret drejt një traktati ligjërisht të detyrueshëm për rregullimin e plastikës.

Ky hap i fundit është përshkruar si marrëveshja më e rëndësishme e gjelbër që nga marrëveshja ndërkombëtare për klimën e vitit 2015.

Bisedimet e mbajtura në selinë e Unesco-s në Paris kanë sinjalizuar fundin e një procesi të ngarkuar.

Ato u kërcënuan të prisheshin, por në fund delegatët ishin në gjendje të binin dakord gjerësisht për elementët kyç që duhet të përmbajë traktati, duke hedhur bazat për marrëveshjen e ardhshme.

Të pranishëm nga delegatë nga 180 vende dhe dhjetëra palë të interesuara, duke përfshirë grupet e shoqërisë civile, grumbulluesit e mbeturinave dhe një koalicion shkencëtarësh, bisedimet ishin të dytat nga pesë takimet për të përmbysur formulimin e traktatit të ri.

Ai mund të hyjë në fuqi në vitin 2025.

Bota prodhon thuajse 400 milionë ton plastikë çdo vit, rreth 14 milionë ton ikin në oqean çdo vit. Ekziston një njohje në rritje se ky problem i madh ndërkombëtar kërkon një përgjigje të harmonizuar globale.

Teksa plastika është parë historikisht si një problem i mbetjeve mjedisore, kritikët tani theksojnë grupin e dëmeve që ky produkt me prejardhje me lëndë djegëse fosile dhe të pasur me kimikate i shkakton mjedisit dhe shëndetit të njeriut gjatë gjithë ciklit jetësor.

Prodhimi i plastikës është treguar se përkeqëson ndotjen e ajrit, ndërsa mbetjet materiale intensifikojnë përmbytjet dhe i lënë kafshët e egra të vuajnë nga uria.

Grimcat plastike tani gjenden në ajër, në ujin e pijshëm dhe në gjakun e njeriut.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore