Lajme

Ndalesa e fshehtë e Hochstein në Liban: Mesazhi i mundësisë së fundit


“Konflikti mes Izraelit dhe Hezbollahut ka zgjatur mjaftueshëm. Është në interesin e të gjithëve që të zgjidhet shpejt dhe përmes diplomacisë. Situata është e rrezikshme”.

Pa devijime, Amos Hochstein përcolli atë që duket të jetë një mesazh përfundimtar paralajmërues, gjatë një vizite të re rrufe, të martën në Liban.

I dërguari amerikan nuk mund të kishte qenë më i qartë.

Ai me një ton alarmues theksoi se Shtetet e Bashkuara duan të shmangin “një luftë në shkallë të gjerë” mes dy palëve, por që ato mund të mos jenë më në gjendje të qetësojnë zjarret e Tel Avivit.

Është gjithashtu i njëjti mesazh që, sipas rrjedhjeve në mediat izraelite, ai do t’i kishte dërguar një ditë më parë kryeministrit Benjamin Netanyahu.

Një luftë kundër Hezbollahut mund të provokojë agresion iranian që do të ishte e vështirë për shtetin hebraik.

Nga Aïn el-Tiné, Amos Hochstein sqaroi se udhëtimi i tij u bë me kërkesë të presidentit amerikan, Joe Biden.

“Po kalojmë kohë të vështira dhe duam zgjidhje kategorike”, deklaroi ai pas intervistës së tij me Nabih Berry.

Ai shtoi se “de-përshkallëzimi do të lejojë kthimin e civilëve të zhvendosur në të dy anët e kufirit”.

Dhe ai këmbënguli: Lufta nuk është në interesin e askujt dhe ne duam të shmangim përshkallëzimin e mëtejshëm dhe luftën e hapur midis Libanit dhe Izraelit.

Hochstein theksoi gjithashtu se plani i armëpushimit në Gaza, i paraqitur më 31 maj nga presidenti amerikan, “ofron një mundësi” që duhet shfrytëzuar.

“Një armëpushim në Gaza ose një zgjidhje alternative diplomatike mund të përfundojë gjithashtu konfliktin në anën tjetër të vijës blu”, tha ai, duke iu referuar vijës së demarkacionit të vendosur nga OKB-ja midis Libanit dhe Izraelit.

Këto komente nuk janë aspak të parëndësishme.

Sepse ndërsa gjatë misioneve të tij të mëparshme, i dërguari amerikan nuk pushoi kurrë së theksuari nevojën për të ndarë çështjen libaneze nga ajo e Gazës, sot është ndryshe.

Amos Hochstein theksoi përpjekjet e vazhdueshme për të arritur një armëpushim në Gaza, sikur po inkurajonte libanezët (d.m.th. Hezbollahun) që ta shtyjnë Hamasin në këtë drejtim.

Pas Rafahut, Libani?

“Hochstein mbante mesazhe shumë të qarta paralajmëruese, madje edhe kërcënime”, tregon një burim zyrtar libanez.

“L’Orient-Le Jour” mësoi nga burime të qëndrueshme se gjatë bisedimeve të tij, i dërguari amerikan deklaroi se libanezët “duhet të jenë të hapur, veçanërisht pasi beteja e Rafahut është gati të përfundojë, e cila do të çojë në një përshkallëzim në Liban”, duke përcjellë kështu paralajmërimet e Izraelit.

Ai ka insistuar vazhdimisht për përfundimin e afërt të Betejës së Rafahut, duke pohuar se “koha është kundër të gjithëve dhe se në atë kohë askush nuk do të mund të bëjë asgjë”.

Hezbollahu përgjigjet në mënyrën e vet

Sa i përket Hezbollahut, ai thotë se kërcënimet për luftë nuk do të ndryshojnë pozicionin e tij.

“Ndërprerja e përleshjeve në Liban është e lidhur me përfundimin e luftës në Gaza dhe çdo marrëveshje në jug është e lidhur me një armëpushim në enklavë ose të paktën me një armëpushim afatgjatë”, këmbëngul një burim i afërt me grupin.

Për më tepër, Hezbollahu zgjodhi t’i përgjigjej në mënyrën e vet të dërguarit amerikan.

Ai publikoi një video që tregon pamjet ajrore të kapura nga dronët të bazave të ndjeshme ushtarake izraelite dhe portit të Haifës.

Nëpërmjet kësaj videoje, Hezbollahu donte të demonstronte se është në gjendje të synonte këto objektiva dhe t’u përgjigjej komenteve të rrjedhura nga zyrtarët izraelitë sipas të cilave grupi është larguar nga kufiri.

Hezbollahu përdori të njëjtën metodë gjatë negociatave për kufirin detar (në vitin 2022) kur dërgoi drone për të filmuar fushën e Karishit.

Kjo video i parapriu një fjalimi të Hassan Nasrallah në të cilin ai kërcënoi se do të synonte platformën në rast se nuk kishte marrëveshje.

Prandaj, Hezbollahu po përsërit të njëjtin skenar… 24 orë para një fjalimi të planifikuar nga lideri i tij.

Marrë nga “L’Orient-Le Jour”, përshtatur për Albanian Post 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore