Film

Ndahet nga jeta në moshën 49-vjeçe Kenneth Mitchell, ylli i “Star Trek: DIscovery” dhe “Captain Marvel”


Kenneth Mitchell, një aktor i cili u shfaq në serialet “Star Trek: Discovery” dhe “Captain Marvel” të Marvel, ka ndërruar jetë në moshën 49-vjeçe.

Lajmin e njoftoi familja e tij në një deklaratë të shpërndarë në mediat e tij sociale të verifikuara, shkruan CNN, transmeton AlbanianPost.

“Me zemër të rënduar njoftojmë ndarjen nga jeta të Kenneth Alexander Mitchell, babait, burrit, vëllait, xhaxhait, djalit dhe mikut të dashur”, thuhet në deklaratën e familjes.

Mitchell u diagnostikua me ALS në vitin 2018. Ai dhe familja e tij ndanë përditësime periodike për shëndetin e tij në vitet e fundit.

Në gusht, Mitchell shënoi përvjetorin e pestë të diagnozës së tij në një postim në Instagram.

“Vëllai im përmendi me humor se ata nuk kanë vërtet një datë të lumtur përvjetorin e ALS. Megjithatë, unë dua të festoj sot dhuratën e jetës. Jam shumë mirënjohëse që e kam këtë ditë përpara. Kanë kaluar 5 vite të gjata. Kaq shumë të humbura, aq shumë të fituara. Kohë tepër të vështira, të përziera me shumë bekime të tjera”, shkroi Mitchell në atë kohë.

“Në zemër të të gjithave janë miqtë dhe familja, kujdestarët dhe mjekët që vijnë në ndihmë të familjes sime pa pushim. Duke dhënë një bollëk mbështetjeje, dashurie, kujdesi dhe inkurajimi. Ka kaq shumë bukuri në të. Kjo sëmundje është absolutisht e tmerrshme. Megjithatë, pavarësisht nga të gjitha vuajtjet, ka shumë për të cilat duhet të jemi mirënjohës”, pati shtuar ai.

Mitchell fitoi më shumë se 50 çmime filmike dhe televizive gjatë karrierës së tij të aktrimit.

Ai luajti babanë e Carol Danvers në “Captain Marvel” të Marvel të vitit 2019 dhe një shpresë olimpike në filmin e hokejit të vitit 2004 “Miracle”.

Mitchell u shfaq në dhjetëra seri televizive, duke përfshirë “Jericho”, “The Astronaut Wives Club” dhe “Switched at Birth”.

Nga viti 2017 deri në vitin 2021, Mitchell luajti Klingons Kol, Kol-Sha dhe Tenavik, si dhe Aurellio, në “Star Trek: Discovery”.

“Nëse dikush është i mirë apo i keq ka të bëjë me perspektivën, dhe ka të bëjë me të kuptuarit e kësaj kulture”, tha ai në vitin 2017.

Përtej roleve të tij të aktrimit, Mitchell u kujtua nga njerëzit e afërt si një “shpresëkërkues, ëndërrimtar, besimtar i ëndrrave”.

Në deklaratën e familjes së tij, ata shprehën admirimin e tyre për forcën që tregoi Mitchell teksa jetoi me sëmundje.

“Pavarësisht nga paaftësia e tij e mëvonshme, Ken zbuloi një thirrje më të lartë për të qenë më plotësisht vetvetja për fëmijët e tij”, shkruan ata.

“Për pesë vjet e gjysmë Ken u përball me një sërë sfidash të tmerrshme nga ALS. Dhe në mënyrën më të vërtetë Ken, ai arriti të ngrihej mbi secilin me përkushtim për të jetuar një jetë të plotë dhe të gëzueshme në çdo moment”, thanë ata.

Mitchell ka lënë pas gruan e tij, Susan, dhe dy fëmijët e tyre të vegjël.

Skleroza laterale amiotrofike, e njohur si ALS, është një sëmundje e sistemit nervor që prek qelizat nervore në tru dhe palcën kurrizore, shkakton humbje të kontrollit të muskujve dhe përkeqësohet me kalimin e kohës.

ALS shpesh quhet sëmundja e Lou Gehrig sipas lojtarit të bejsbollit që u diagnostikua me të. Shkaku i saktë i sëmundjes ende nuk dihet. Një numër i vogël i rasteve janë të trashëguara.

E njëjta shpesh fillon me dridhje të muskujve dhe dobësi në krah ose këmbë, probleme në gëlltitje ose të folur të paqartë.

Përfundimisht ALS ndikon në kontrollin e muskujve të nevojshëm për të lëvizur, folur, ngrënë dhe marrë frymë. Nuk ka kurë për këtë sëmundje fatale.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore