Lajme

Ndahet nga jeta Mbretëresha e Rock ‘n’ Roll, Tina Turner


Tina Turner, ylli i rock’n’roll-it ka vdekur në moshën 83-vjeçare pas një beteje të gjatë me sëmundjen.

Ajo kishte pasur probleme me shëndetin vitet e fundit, duke u diagnostikuar me kancer të zorrëve në vitin 2016 dhe duke bërë transplantin e veshkës në 2017.

Turner pohoi dhe përforcoi veprimet formuese të grave me ngjyrë në rock’n’roll.

Pas dy dekadash pune me burrin e saj abuziv, Ike Turner, ajo doli e vetme dhe – pas disa fillimeve  – u bë një nga ikonat përcaktuese të pop-it të viteve 1980 me albumin Private Dancer.

Jeta e saj u përshkrua në tre kujtime, një biografi, një muzikal dhe në vitin 2021, në filmin dokumentar të mirënjohur, Tina.

Në një deklaratë të mërkurën mbrëma, një përfaqësues tha se, “Tina Turner, ‘Mbretëresha e Rock’n Roll’-it ka vdekur paqësisht sot në moshën 83-vjeçare pas një sëmundje të gjatë në shtëpinë e saj në Kusnacht afër Cyrihut, Zvicër”.

“Karakteri muzikor i Turner ka qenë gjithmonë një kombinim i ngarkuar i misterit, si dhe i dritës, melankolisë i përzier me një vitalitet të egër që shpesh flirtonte me rrezikun”, shkroi studiuesja Daphne A Brooks në 2018.

Turner lindi më 26 nëntor 1939 dhe u rrit në Nutbush, Tennessee, ku kujtoi se si fëmijë kishte mbledhur pambuk me familjen e saj.

Ajo këndoi në korin e kishës së qytetit të vogël. Pasi talentet e saj vokale u bënë të dukshme, Ike i vuri asaj emrin Tina Turner.

Ai shpejt u bë abuziv: kur Turner u përpoq të largohej herët nga grupi, pasi kishte kuptuar karakterin e tij, ai e goditi atë me një barelë prej druri.

“Marrëdhënia ime me Ike u dënua ditën kur ai kuptoi se unë do të bëhesha krijuesi i tij i parave”, shkroi Turner në biografinë e saj.

“Ai kishte nevojë të më kontrollonte, ekonomikisht dhe psikologjikisht, kështu që nuk mund ta lija kurrë”.

Në gjysmën e dytë të viteve ’60, dyshja u shoqërua nga shumë prej emrave më të mëdhenj të rock-ut.

Phil Spector prodhoi këngën e 1966 River Deep – Mountain High,

Ata u mbështetën nga Rolling Stones në Mbretërinë e Bashkuar dhe më vonë në SHBA, duke përfshirë David Bowie, Sly Stone, Cher, Elvis Presley dhe Elton John.

Ata ishin një forcë fituese e Grammy-ve në vitet 1970 – një garë që mori fund kur Turner la Ike, i cili kishte qenë vazhdimisht i dhunshëm dhe jobesnik, në 1976.

Kënga e saj e fundit me grupin ishte Baby, Get It On , nga përshtatja filmike e vitit 1975 e operës rock të Who’s Tommy, në të cilën ajo luajti si Acid Queen, një personazh me të njëjtin emër të albumit të saj të dytë solo.

Në divorcin, finalizuar në vitin 1978, Turner doli me vetëm dy makina dhe të drejtat për emrin e saj skenik.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore