Sport

NBA: Damian Lillard shpallet MVP i All Star, në fitoren rekord të Lindjes ndaj Perëndimit


Damian Lillard u emërua lojtari më i vlefshëm i NBA All-Star Game, pasi ndihmoi Konferencën Lindore të mposhtte Konferencën Perëndimore me një rezultat rekord 211-186.

Lojtari i Milwaukee Bucks shënoi 39 pikë, përfshirë 11 trepikëshe, në Indianapolis.

Numri i pikëve të Lindjes ishte një rekord në një lojë All-Star, duke tejkaluar 196 pikët e shënuara nga Perëndimi në vitin 2016.

“Është një nder”, tha 33-vjeçari Lillard kur fitoi trofeun MVP Kobe Bryant.

“Unë kam qenë këtu disa herë, kështu që të kesh këtë lloj arritjeje është e veçantë.”

Sulmuesi i Boston Celtics, Jaylen Brown kontribuoi me 36 pikë dhe lojtari i Indiana Pacers, Tyrese Haliburton 32 për Lindjen.

Karl-Anthony Towns i Minesota Timberwolves shënoi 50 pikë për Perëndimin.

Gjithsej 397 pikë në lojën e 73-të All-Star, duke thyer rekordin prej 374 të vendosur në 2017.

LeBron James i La Lakers, 39 vjeç, mori pjesë në një ndeshje rekord të 20-të All-Star, por, për shkak të një dëmtimi në kavilje, luajti vetëm 14 minuta për Perëndimin dhe shënoi tetë pikë.

U raportua se Golden State Warriors u përpoqën të blinin James, përpara afatit të merkatos më 14 shkurt.

“Unë jam një Laker dhe jam i lumtur dhe shumë i bekuar që jam Laker në gjashtë vitet e fundit dhe shpresoj se kështu do të mbetet”, tha ai para ndeshjes.

“Por unë nuk kam përgjigjen se sa do të zgjasë apo me cilën uniformë do të jem. Shpresojmë që të jetë me Lakers. Është një organizim i mrekullueshëm – kaq shumë të mëdhenj. Por do të shohim”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore