Lajme

NATO është gati për një konfrontim të drejtpërdrejtë me Rusinë, thotë admirali Rob Bauer


Kryetari i Komitetit Ushtarak të Aleancës së Atlantikut të Veriut, admirali Rob Bauer, deklaroi se NATO është e përgatitur për një konfrontim të drejtpërdrejtë me Rusinë, duke pranuar se prioriteti i Aleancës është riarmatimi.

Lajmi u bë i ditur gjatë një interviste ekskluzive për transmetuesin portugez “RTP”.

Presidenti i Komitetit Ushtarak të NATO-s mbrojti idenë se prodhimi civil industrial i vendeve të Aleancës Atlantike duhet të riorientohet drejt zonës ushtarake.

Admirali Rob Bauer mbron një “ekonomi lufte në kohë paqeje”.

Ai gjithashtu pranoi se organizata ka humbur monopolin e saj mbi iniciativën ushtarake.

Në këtë intervistë ekskluzive, kreu i lartë i strukturës ushtarake të NATO-s deklaron se objektivat strategjikë të Rusisë shkojnë përtej Ukrainës.

Kjo, duke qenë se Moska synon të rimarrë përmasat e ish-Bashkimit Sovjetik.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore