Lajme

Nagorno-Karabakh, shkon në 125 numri i të vdekurve pas shpërthimit të depove të karburantit


Numri i të vdekurve nga një shpërthim dhe zjarri në një depo karburanti në Nagorno-Karabakh është rritur në 125, njoftoi ministria armene të Shëndetësisë.

Shpërthimi ndodhi ndërsa mijëra armenë etnikë u larguan nga enklava e shkëputur pasi luftëtarët e tyre u mundën nga Azerbajxhani në një operacion të rrufeshëm ushtarak.

Numri i të vdekurve pritet të rritet ndjeshëm me më shumë se 100 të listuar si të zhdukur.

Shkaku i shpërthimit mbetet i panjohur.

Qendrat mjekësore në Stepanakert ishin në kapacitet të martën në mbrëmje, me stafin që kërkonte një transport ajror në Armeni të pacientëve të plagosur rëndë.

Zyrtarët armenë thanë se kishin dërguar një ekip mjekësh në një helikopter mjekësor nga Jerevani në Stepanakert për të ndihmuar në përgjigjen.

Rusia tha se kishte dërguar disa helikopterë për të evakuuar të mbijetuarit në Armeni.

Shpërthimi ndodhi në një depo karburanti në rajonin e Berkadzor, rreth 6 km jashtë Stepanakertit, ku vendasve u ishte premtuar benzinë për të mbushur automjetet e tyre.

Një bllokadë 10-mujore e Azerbajxhanit në Nagorno-Karabakh ka çuar në mungesa të mëdha të ushqimit dhe karburantit, dhe ofensiva e Azerbajxhanit çoi në ndërprerje të furnizimit me energji elektrike dhe ujë.

Forcat lokale armene hodhën armët pas një ofensive 24-orëshe të Azerbajxhanit javën e kaluar, duke filluar bisedimet që Baku ka thënë se do t’i përdorë për të “riintegruar” territoret e Nagorno-Karabakut pas tre dekadash sundimi lokal armen.

Zyrtarët armenë dhe shumë refugjatë kanë akuzuar Azerbajxhanin se ka nisur një fushatë të spastrimit etnik, duke përdorur bllokadën 10-mujore dhe luftën për të shtyrë popullsinë armene etnike jashtë territoreve duke përdorur forcë dhe detyrim.

Samantha Power, kreu i Agjencisë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar (USAid), nuk adresoi drejtpërdrejt një pyetje të martën nëse veprimet e Azerbajxhanit përbënin spastrim etnik.

Power tha se SHBA do të ndajë 11.5 milion dollarë në ndihmë humanitare për refugjatët e Karabakut.

Më shumë se 19 mijë refugjatë nga Karabaku kanë kaluar kufirin në Armeni që nga hapja e kalimit të dielën, tha qeveria armene.

Të gjithë kanë ardhur përmes një stacioni të vogël ndihme pranë qytetit të Kornidzor, ku ka shenja se fluksi i refugjatëve po arrin një masë kritike.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore