Lajme

Muzetë shtetërorë italianë tërhoqën një rekord prej 58 milionë vizitorësh në vitin 2023


Italia pa një numër rekord vizitorësh në muzetë e saj shtetërorë në vitin 2023, tha Ministria e Kulturës në Romë, ndërsa turistët u dyndën në grupin mbresëlënës të monumenteve dhe vendeve arkeologjike të vendit mesdhetar.

Vetëm më pak se 58 milionë vizita në muzetë shtetërorë italianë u numëruan, duke kaluar rekordin e mëparshëm prej 55 milionë nga viti 2018 përpara pandemisë së koronavirusit. Shifra ishte gjithashtu një rritje e konsiderueshme nga 46 milionë të vitit 2022.

Atraksioni i vetëm më i vizituar ishte Koloseu në kryeqytetin Romë me 12 milionë vizitorë, duke sjellë rreth 80 milionë euro fitime. Më pas në listë ishin Panteoni në Romë me 9 milionë vizitorë dhe galeria Uffizi në qytetin qendror të Firenzes, e cila tërhoqi 2.7 milionë vizitorë.

Vendi arkeologjik i Pompeiit, i cili u varros nga shpërthimi i malit Vezuv afër Napolit në kohën romake, Galleria dell’Accademia në Firenze dhe Castel Sant’Angelo në Romë përmbyllnin listën.

Italia ka më shumë se 400 muze shtetërorë me të ardhura totale në 2023 prej 314 milionë euro, një rritje prej 34% krahasuar me vitin e kaluar.

Muzetë e Vatikanit, të cilët tërheqin më shumë se 6 milionë vizitorë në vit në vende të njohura si Kapela Sistine, nuk përfshihen në shifra pasi ndodhen në qytetin e Vatikanit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore