Lajme

Musk hap sondazh për tërheqjen e tij nga posti i drejtuesit të Twitter-it


Sipërmarrësi amerikan Elon Musk ka nisur një sondazh në Twitter duke pyetur përdoruesit nëse ai duhet të largohet nga posti i kreut të platformës së mediave sociale dhe u zotua të respektojë rezultatin.

Kjo, pas një reagimi ndaj një politike të re që ndalon promovimin e llogarive në platformat rivale.

Sipërmarrësi miliarder, i cili bleu Twitter për 44 miliardë dollarë në tetor dhe është shefi ekzekutiv i tij, u shkroi 122 milionë ndjekësve të tij të dielën mbrëma: “A duhet të tërhiqem si kreu i Twitter? Unë do t’i qëndroj rezultateve të këtij sondazhi”.

Musk më vonë tha në një postim në Twitter: “Askush nuk e dëshiron punën që mund ta mbajë Twitter gjallë. Nuk ka pasardhës”.

Votimi është i hapur prej 12 orësh dhe me tetë orë të mbetura, më shumë se 8 milionë votuan, me 57 për qind në favor të dorëheqjes së tij dhe 43 për qind kundër.

Masa vjen pasi Twitter njoftoi më herët të dielën një politikë të re që ndalon përdoruesit të ndajnë lidhjet me llogaritë e tyre në platformat rivale, duke përfshirë Facebook dhe Instagram të Mark Zuckerberg, si dhe rivalin në zhvillim të Twitter, “Mastodon” dhe “Truth Social” të Donald Trump.

“Ne e dimë se shumë nga përdoruesit tanë mund të jenë aktivë në platforma të tjera të mediave sociale; megjithatë, duke shkuar përpara, Twitter nuk do të lejojë më promovimin falas të platformave specifike të mediave sociale në Twitter”, tha kompania në një postim.

Shkeljet fillestare mund të rezultojnë në pezullime të përkohshme ose një kërkesë për të fshirë tweet-in ofendues, por shkelësit e përsëritur rrezikojnë pezullimin e përhershëm, tha ai.

“Twitter-i duhet të jetë i lehtë për t’u përdorur, por jo më reklamim i pamëshirshëm falas i konkurrentëve. Asnjë botues tradicional nuk e lejon këtë dhe as Twitter nuk do ta lejojë”, tha Musk në platformë më herët të dielën.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore